جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

شناساندن جایگاه طب سنتی در کشور - خبر

 

 

شناساندن جایگاه طب سنتی در کشور

رئیس بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور گفت: طب سنتی اثرات خوبی در درمان بیماری‌ها دارد و باید بر تقویت باور و اعتماد عمومی به طب سنتی و شناساندن جایگاه طب سنتی در کشور که در حال حاضر مغفول مانده ‌است، همت کنیم.

شناساندن جایگاه طب سنتی در کشور

 حسین قدیانی در بازدید از مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل اظهار کرد: با توجه به افزایش میزان ناباروری در جامعه وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی باید با تدوین برنامه‌های پیشگیرانه در راستای کاهش میزان ناباروری اقدام کند تا جلوی این رشد در کشور گرفته شود چون هزینه‌ درمان ناباروری به مراتب بیشتر از هزینه پیشگیری از آن است.

وی با بیان اینکه ثمره تلاش جوانان و پژوهشگران جهاد دانشگاهی در درمان ناباروری در جامعه مشهود است، افزود: جهاد دانشگاهی به عنوان مولود بعد از انقلاب، انگیزه خدمت دارد و اقدام این نهاد در رفع مشکل درمان ناباروری جامعه کاری ارزشمند است و امروز افتخارمان این است که از این مجموعه که در مسیر سلامت و تعالی جامعه‌ تلاش می‌کند، بازدید می‌کنیم.

رئیس بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور با بیان اینکه طب سنتی اثرات خوبی در درمان بیماری‌ها دارد، بر تقویت باور و اعتماد عمومی به طب سنتی و شناساندن جایگاه طب سنتی در کشور که در حال حاضر مغفول مانده ‌است، تاکید کرد.

قدیانی گفت: مسئله این است ما چگونه می‌توانیم این فرایند علمی را سازماندهی کرده و نواقص طب مدرن را با استفاده از طب سنتی جبران و رابطه بین این دو را تحکیم کنیم تا فضای خالی کار در طب سنتی ترمیم شود.

وی تصریح کرد: امروزه شهرهای بزرگ به طب سنتی روی آورده‌اند اما متاسفانه این جریان اصلا مدیریت شده نیست و مسائل حاشیه‌ای و کلاهبرداری در این فضا اتفاق می‌افتد بنابراین برای مدیریت صحیح باید بین طب سنتی و طب مدرن پیوند زده شود و ظرفیت‌های طب سنتی نیز ساماندهی شود.

رئیس بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور از افزایش سرانه بیماری در کشور ابراز نگرانی کرد و یادآور شد: انجام رادیولوژی در کشور 7 برابر شده است که این میزان با کل اروپا برابری می‌کند.

قدیانی با تاکید بر اینکه اقتصاد را به سلامت گره نزنیم، گفت: متاسفانه اقتصاد ما با سلامت گره خورده و نگاه متفاوتی در حوزه سلامت حاکم شده است در حالی که نگاه ما باید نگاه اسلامی باشد و با رویکردی مطلوب ضمن حفظ حرمت، شان و جایگاه پزشکان و درمان، این فضا را معتدل کنیم در غیر این صورت با فرایند موجود در بحث سلامت هر چقدر هم پیشرفت کنیم، مشکلات حل نخواهد شد.

وی با بیان اینکه حفظ سلامت در درجه اول مهمتر از درمان است در حالی که امروزه درمان بر نگهداشت سلامت اولویت دارد، عنوان کرد: صدور پروانه بهداشتی برای مواد غذایی و خوراکی‌های مضر گواهی بر اولویت یافتن درمان بر سلامت است.

بررسی عوامل بروز ناباروری در استان اردبیل ضروری است

در این بازدید رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل نیز با بیان اینکه تاکنون بیش از 5 هزار زوج نابارور در مرکز درمان ناباروری قفقاز پذیرش شده‌اند، از درمان موفقیت‌آمیز 270 زوج نابارور در این مرکز خبر داد و گفت: میانگین موفقیت درمان نازایی در مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل نزدیک به 37 درصد است که با میانگین جهانی برابری می‌کند.

رامز نصیری‌صالح با بیان اینکه نرخ ناباروری استان قابل توجه است، افزود: میانگین ناباروری در استان اردبیل بالاتر از سایر استان‌هاست که باید عوامل این امر بررسی و شناسایی شود.

وی انجام پژوهش‌های بنیادی مشترک با بسیج علمی کشور در حوزه سلامت و درمان خواستار شد و یادآور شد: پ‍ژوهشکده سلامت در استان اردبیل می‌توان علل ناباروری و میزان رشد آن در استان را بررسی و با ارائه مشاوره به زوج‌های جوان تا حد امکان از بروز نازایی پیشگیری کرد.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل با بیان اینکه جهاد دانشگاهی دور از هر جناح سیاسی فعالیت می‌کند و حامی دولت و پیرو رهبری است، بیان کرد: جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل با جمعیت چند هزار نفری دانشگاه‌های استان، ارتباط تنگاتنگی دارد به طوری که بیشتر پژوهشگران و فعالان فرهنگی این مجموعه، از بین قشر دانشجو هستند.