جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

شقایق شاعری- شاهی - نمایش محتوای صدا

 

 

شقایق شاعری- شاهی

Loading the player...

زندگینامه استاد شاهی در قالب برنامه ای تحت عنوان شقایق شاعری روز شنبه هفدهم مهرماه  ساعت 9 صبح به مدت 20 دقیقه از شبکه استانی صدای مرکز اردبیل تولید و پخش می شود.

در این برنامه به زندگی استاد شاهی پرداخته و در خصوص فعالیت و آثار استاد شاهی و نیز در مورد شخصیت عرفانی ایشان در برنامه پرداخت شده است و همچنین کسانی که در این زمینه تاثیرگذار استاد بودند، اشاره شده است.

استاد عسگر شاهی زاده اردبیلی در سال 1325 هجری شمسی در محله تازه شهر اردبیل به دنیا آمد. به گفته خود ایشان، حضور در همسایگی تاج الشعراء یحیوی و نیز خاندان معظم موذن زاده اردبیلی، موجبات علاقه استاد به اهل بیت عصمت و طهارت را بیشتر کرد.

استاد شاهی با توجه به ذوق و قریحه و استعداد سرشار در زمینه ادبیات، عرفان و فلسفه، مطالعات شخصی خود را در این زمینه ها ادامه می دهند و به سطوح بالایی از این علوم دست می یابند و با نوشتن کتاب  «تا قاف اندیشه» در 4 جلد در شرح عرفانی و فلسفی اشعار حافظ، گروه ادبیات فارسی دانشگاه تهران را بر آن می دارد تا ضمن صدور مجوز برای این کتاب وزین، در مورد این اثر اینچنین نویسند: این کتاب می تواند در سطوح کارشناسی ارشد و دکتری، جزء کتب موازی مأخذ سودمند باشد.

از دیگر آثار این شاعر و نویسنده توانای اردبیلی می توان به این موارد اشاره کرد:

نظم پریشان، دیوان غزلیات و قصاید فارسی، کولون باغیشلا یئله و مجموعه غزلیات و قصاید ترکی.

آثار مراثی ایشان نیز عبارتند از: دولت بیدار، شرح بی نهایت و یک حرف از هزاران.

استاد شاهی در حال حاضر در شهر اردبیل به فعالیت های ادبی و نویسندگی خود ادامه می دهند. 

تاریخ تولید: 1395

تهیه کننده : امین رسولی

گوینده: صغری فرشی

نویسنده: امین رسولی

صدابردار: رسول مهاجر