رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

شعار سال 93 - خبر

 

 

شعار سال 93

رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی سال 1393 امسال را سال «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نام گذاری کردند. نگاه روز امروز به این موضوع پرداخته است.

 

اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی

 

رهبر معظم انقلاب در ترسیم افق سال نو، دو مسئله اقتصاد و فرهنگ را مهم تر از مسائل دیگر برشمردند و تاکید کردند: برای تحقق شعار سال ۹۳ یعنی «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی ومدیریت جهادی» تلاش مشترک مسئولان و آحاد مردم ضروری است.

ایشان خاطرنشان کردند: هم در اقتصاد و هم در فرهنگ، کار بدون حضورمردم پیش نخواهد رفت و گروه‌های گوناگون مردمی باید با اراده و عزم راسخ ملّی دراین عرصه‌ها نقش‌آفرینی کنند.و مسئولان هم موظفند با توکل به خداوند و با تکیه برمردم، در هر دو عرصه ی اقتصاد و فرهنگ، مجاهدانه وارد میدان عمل شوند.

در نظام جمهوری اسلامی یکی از مصادیق راهبری حکومت و جامعه به سمت وضعیت مطلوب و ایده آل، پیامهایی است که از سوی رهبری انقلاب خطاب به دستگاههای اجرایی و مردم با دو رویکرد الزام آور و ارشادی صادر می گردد.با نگاهی به نامگذاری ‌های چند سال اخیر  متوجه عمق حساسیت رهبر معظم انقلاب به مسائل اقتصادی می‌شویم. حساسیتی که در سال‌های اخیر رنگ هشدار به خود گرفته و حالا همه ملت به نوعی آن را با همه وجود درک می کنند.

اولویت‌های اقتصادی ریشه در بنیان‌های اقتصاد بومی دارد و راه چاره برای حل مشکلات این بخش اتکاء به تولید و صنعت داخلی و نیز کوتاه کردن دست چپاول بیگانگان از ذخایر عظیم ثروت ملی است.عزم ملی در باب اقتصاد با تلاش و همت مضاعف برای ایفای نقش مولد در اقتصاد و به حداقل رساندن نقش واسطه گری، مصرف کالای داخلی، بهینه سازی مصرف انرژی، بهبود بهره وری نیروی کار … از جمله وظایفی است که مردم می بایست برای بهبود وضعیت اقتصادی همچون یک فرهنگ خود و دیگران را به اجرای آن ترغیب کنند.

اما تعبیر جهاد در بخش فرهنگ – که بلا شک نشانه وجود مشکلات بزرگ و عدیده‌ای در این حوزه است – را باید جدی گرفت. مگر اساس انقلاب ما انقلاب فرهنگی نبود؟ حال چه شده است که پس از حدود ۴ دهه از گذشت آن هنوز نیاز به جهاد است؟ آیا جز این است که جهاد در مقابل هجمه و شبیخون لازم است؟

ضعف مدیریتی و تعدد مراکز تصمیم گیری در زمینه فرهنگ و نبود سیستم یکپارچه که تصمیمات فرهنگی را قائل به فرد می‌کند، بزرگترین مشکل این بخش است. از طرفی تحمیل هجمه های مختلف فرهنگی با صرف هزینه های کلان از سوی دشمنان در سالیان گذشته فرهنگ اصیل ایرانی – اسلامی ما را دچار خدشه نموده است.تاکید موکد رهبری بر ورود مردم به حوزه فرهنگ راهکاری است که سالها مورد غفلت واقع شده است و چه بسا ورود مردم در قالب گروه ها و سازمان های مردم نهاد ضمن رعایت چارچوب های بومی و مذهبی در راستای فرهنگ سازی مناسب، می تواند اقشار مردم را در برابر بسیاری از مشکلات اجتماعی و ناهنجاریهای فزاینده کشور مصون سازد.البته حضور جهادی مدیران و مسئولان کشور در عرصه فرهنگ در کنار مردم از ضروریات است.

در استان اردبیل نیزکه از ظرفیت های فرهنگی و اقتصادی والایی برخوردار است می توان با تقویت زیرساخت های بالقوه کشاورزی و گردشگری و ... با اتکاء بر فرهنگ غنی ولایتمداری و ظرفیت این استان به عنوان مهد تشیع به فرمایش رهبر معظم انقلاب در زمینه فرهنگ و اقتصاد جامه عمل پوشاند.

 امید است با نامگذاری هوشمندانه و حکیمانه سال 93 به نام سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملّی و مدیریّت جهادی»، مردم و به خصوص مسئولان فرهنگی و اقتصادی این مطالبه بر حق مقام عظمای ولایت را در عرصه عمل تحقق بخشند و در پایان امسال، شاهد رضایتمندی ایشان در هر دو عرصه اقتصاد و فرهنگ باشیم.

منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل