رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

شتاب گرفتن توسعه استان با اجرایی شدن منطقه آزاد تجاری – صنعتی - خبر

 

 

شتاب گرفتن توسعه استان با اجرایی شدن منطقه آزاد تجاری – صنعتی

هفته گذشته شورای عالی مناطق آزاد و ویژه کشور در آخرین نشست خود که به ریاست دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور و با حضور استاندار اردبیل تشکیل یافت ، ایجاد منطقه آزاد تجاری – صنعتی مستقل برای استان اردبیل را تصویب کرد.

 هدف از ایجاد و توسعه مناطق آزاد تجاری وصنعتی در کشور افزایش صادرات، جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی، افزایش گردشگران ، ایجاد اشتغال و افزایش درآمدهای عمومی است. بررسی گردش مالی و شرایط اقتصادی بخش هایی از کشور که قبلا منطقه آزاد اعلام شده اند نشان می دهد میزان جذب سرمایه گذار و گردشگر ، حجم تجارت و میزان صادرات در این مناطق به شکل قابل توجهی بالاتر از سایر مناطق کشور است.

با توجه به اهمیت استراتژیک استان اردبیل به عنوان دروازه تجاری و ارتباطی قفقاز و وجود 380 کیلومتر مرز مشترک با جمهوری آذربایجان و استعدادهای خدادادی متنوع در بخش گردشگری، کشاورزی و نیروی انسانی ، استان اردبیل این ظرفیت را داشت که به منطقه آزاد مستقل تجاری و صنعتی تبدیل شود.

 بنابراین از مسئولان استان انتظار می رود با برنامه ریزی مناسب از این فرصت پیش آمده به نحو احسن استفاده کنند. بدون شک با بهره برداری مناسب مجموعه دستگاههای دولتی از ظرفیت های منطقه آزاد تجاری – صنعتی می توان به سرعت یافتن روند توسعه استان امیدوار بود. در عین حال از دولت انتظار می رود با اختصاص بودجه برای تقویت زیرساخت های لازم برای ایجاد منطقه آزاد ، در جهت سرعت بخشیدن به تحقق اهداف ایجاد منطقه آزاد تلاش کند.

 نکته دیگر آنکه هر اندازه وسعت منطقه آزاد در استان بیشتر باشد به نفع توسعه منطقه است و امیدواریم این طرح به گونه ای اجرا شود که بیشتر مناطق استان از مواهب این تصمیم بهره مند شوند.

از آنجا که این مصوبه تشکیل منطقه آزاد تجاری – صنعتی اردبیل قرار است بزودی بصورت لایحه از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارسال می شود ، از نمایندگان استان انتظار می رود با رایزنی های لازم برای تصویب نهایی این لایحه در مجلس تلاش کنند.