جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

شبکه آبیاری پایاب سد گیوی در شهرستان کوثر احداث می‌شود - خبر

 

 

شبکه آبیاری پایاب سد گیوی در شهرستان کوثر احداث می‌شود

نماینده مجری طرح سد گیوی گفت: امروز با کلنگ زنی شروع عملیات اجرایی شبکه آبیاری پایاب سد گیوی در شهرستان کوثر استان اردبیل، عملیات احداث این شبکه رسما شروع می‌شود.

شبکه آبیاری پایاب سد گیوی در شهرستان کوثر احداث می‌شود

عباس رضوانی اظهار کرد: محدوده شبکه آبیاری و زهکشی گیوی در پایین دست سد گیوی، در 70 کیلومتری مرکز استان اردبیل و در شهرستان کوثرواقع شده و طراحی اولیه و بازنگری آن بر اساس مبانی جدید علمی توسط شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس انجام گردیده است.

وی تصریح کرد: با بکارگیری الگوی کشت بهینه حدود 6500 هکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش شبکه مدرن آبیاری قرار میگیرد که سه هزار و 72 هکتار آن شبکه اصلی(سطح زیرکشت اراضی باغی 1229 هکتار و سطح زیر کشت اراضی زراعی 1843 هکتار) و حدود 3400 هکتار آن جهت توسعه باغات دیم (با آبیاری کمتر) می‌باشد.

نماینده مجری طرح سد گیوی گفت: سامانه انتقال آب به طول 7600 متر و به قطر 1600 تا 2000 میلی­متر و ظرفیت طراحی آن حدود 5.2 متر مکعب بر ثانیه خواهد بود که این سامانه در ابتدای مسیر از تونلی بطول 1400 متر عبور خواهد کرد.

رضوانی عنوان کرد: مجموع طول لوله گذاری خط انتقال و فقط شبکه اصلی این پروژه حدود 68 کیلومتر می‌باشد که دامنه قطر آن از 160 تا 2000 میلیمتر خواهد بود بطوریکه حدود 24 کیلومتر لوله‌ها از جنس فولادی، 24 کیلومتر از جنس جی آر پی، و 20 کیلومتر لوله‌ها پلی اتیلن می‌باشد.

وی افزود: اجرای این طرح با مدیریت شرکت آب منطقه‌ای اردبیل، نظارت شرکت مهندسین و پیمانکاری شرکت سازآب کیان پاد می‌باشد.

رضوانی تاکید کرد: طراحی شبکه فرعی و توسعه باغات دیم نیز توسط شرکت آب منطقه‌ای انجام و کلیه گزارشات و آلبوم نقشه‌ها جهت بررسی بیشتر و برنامه ریزی اجرا به سازمان جهاد کشاورزی استان ارائه شده است.

نماینده مجری طرح سد گیوی در پایان گفت: محصولات کشت شده در پایاب شبکه سد گیوی عمدتاً از نوع گندم، جو، کلزا، لوبیا، شبدر بهاره، یونجه، ذرت علوفه­ای، انگور، به، سیب، گلابی، گیلاس و آلبالو، آلو، گردو و بادام خواهد بود.

به گزارش ایسنا، سد گیوی دارای تخصیص آب پنج میلیون متر مکعب آب صنعت نیز می‌باشد که بدون شک در راستای توسعه صنعتی شهرستان کوثر، بخصوص صنایع جانبی محصولات کشاورزی و دامی موثر بوده و می‌تواند اشتغال زایی منطقه را دوچندان  کند.

امروز در آیینی در پایاب سد گیوی با حضور مسئولان ملی، استانی و شهرستانی، کلنگ زنی شروع عملیات اجرایی شبکه آبیاری گیوی انجام خواهد شد.