سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

شاخص بهره‌مندی روستاییان اردبیل از آب شرب سالم 72.5 درصد است - خبر

 

 

شاخص بهره‌مندی روستاییان اردبیل از آب شرب سالم 72.5 درصد است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان اردبیل گفت: شاخص برخورداری روستاییان از آب شرب سالم و بهداشتی در سطح روستاهای استان اردبیل بیش از 72.5 درصد بوده در حالی که این شاخص در کشور 73.2 درصد است.

شاخص بهره‌مندی روستاییان اردبیل از آب شرب سالم 72.5 درصد است

محسن قنبری صبح امروز در نشست مطبوعاتی با بیان اینکه 98 درصد منابع آب دنیا شور و غیرقابل استفاده است و از 2 درصد مابقی از منابع آب شیرین تنها یک درصد در حال بهره‌برداری است، بیان کرد: یکی از بحران‌ها و تنش‌هایی که امروزه در جامعه به شدت احساس می‌شود بحث بحران آب بوده به طوری که این وضعیت بحرانی در کشورمان با توجه به متوسط بارش کشورمان که حدود 250 میلی‌متر است و به عنوان یک ناحیه خشک و نیمه خشک بیش از گذشته احساس می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان اردبیل گفت: شاخص برخورداری روستاییان از آب شرب سالم و بهداشتی در سطح روستاهای استان اردبیل بیش از 72.5 درصد است در حالی که این شاخص در کشور 73.2 درصد است.

وی بیان کرد: در یک دهه گذشته میزان ذخیره آب منابع زیرزمینی و سفره‌های موجود از 131 میلیارد مترمکعب به 120 میلیارد مترمکعب کاهش یافته است به طوری که به دلیل حفر چاه‌های غیرمجاز و بهره‌برداری‌های نادرست 11 میلیارد مترمکعب آب سفره‌های زیرزمینی کاهش یافته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان اردبیل جبران ناپذیر بودن این خسارت وارده به سفره‌های زیرزمینی را یادآور شد و تصریح کرد: کشورمان با توجه به اینکه بیش از 80 درصد منابع تجدیدشونده خود را مورد استفاده قرار داده در بین کشورهای دنیا در وضعیت بحرانی‌تر قرار دارد و جزو مناطق خط قرمز محسوب می‌شود.

قنبری به میانگین بارش‌ها در استان اردبیل نیز اشاره کرد و گفت: امسال در مجموع بارش‌های سال زراعی جاری تا این لحظه 277 میلی‌متر بوده که 16 درصد از متوسط بارش‌های استانی بیشتر است ولی این دلیلی نمی‌شود که ما امیدوار به جبران کسری آب سفره‌های زیرزمینی باشیم در حالی که باید اصل صرفه‌جویی و بهینه‌ مصرف کردن مدنظر و مورد توجه قرار گیرد.

وی به وجود هزار و 703 روستا و آبادی در استان اردبیل با جمعیت 447 هزار نفر اشاره کرد و بیان کرد: اولویت اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها در روستاها مربوط به روستاهای با جمعیت بالای 20 خانوار است که در استان اردبیل هزار و 28 روستای بالای 20 خانوار با مجموع جمعیت ساکن 424 هزار نفر از منابع آب برخوردار هستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی اردبیل به سطح‌بندی روستاها بر اساس تاسیسات مورد استفاده آب و فاضلاب روستایی اشاره کرد و گفت: 608 روستا با جمعیت 275 هزار نفر مربوط به روستاهای سطح یک هستند، 247 روستا با جمعیت 120 هزار نفر مربوط به سطح دو و 173 روستا با 28 هزار نفر جمعیت فاقد یا دارای تاسیسات مستهلک هستند.

قنبری شاخص برخورداری روستاهای استان را از منابع آب شرب سالم و پایدار 72.5 درصد اعلام کرد و افزود: این میانگین در کشور بیش از 73 درصد است.

وی تصریح کرد: 904 روستا با جمعیتی بالای 340 هزار نفر جمعیت در حال حاضر بهره‌مند از منابع آب هستند و 210 روستا زیر 20 خانوار نیز با بهره‌برداری از مجتمع‌های آبرسانی از این امکانات بهره‌مند هستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان اردبیل عنوان کرد: 67 درصد روستاها تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی هستند به طوری که از نظر جمعیت نیز 78 درصد جمعیت روستاها از این خدمات استفاده می‌کنند.

تولید 25 میلیون مترمکعب آب در روستاها

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی اردبیل به تاسیسات منابع آب روستایی اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر از 261 حلقه چاه، 421 دهنه چشمه، 22 رشته قنات، و در 86 روستا از منابع آب شهری از طریق اتصال به تصفیه‌خانه موجود استفاده می‌کنیم به طوری که 407 ایستگاه پمپاژ و بیش از 783 مخزن زمینی و هوایی آب در مجموع با 98 هزار مترمکعب آب در روستاها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قنبری خط انتقال اجرا شده را در آبرسانی به روستاها 2 هزار و 266 کیلومتر و شبکه توزیع را 3 هزار و 379 کیلومتر بیان کرد و افزود: تولید آب ما در سال گذشته بیش از 25 میلیون و 800 مترمکعب بوده به طوری که 22.4 دهم میلیون متر مکعب آن را خودمان تولید کردیم و مابقی نیز از طریق تصفیه‌خانه‌های شهری تامین شده است.

آبرسانی سیار با 16 دستگاه تانکر

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان اردبیل به آبرسانی سیار نیز در مناطق روستایی اشاره کرد و گفت: با 16 دستگاه تانکر این آبرسانی سیار انجام شده به طوری که ما سال گذشته به 72 روستا آبرسانی سیار را از انجام دادیم.

قنبری با بیان اینکه در 33 روستا به صورت فصلی آبرسانی سیار انجام می‌شود، ادامه داد: آبرسانی سیار در 39 روستا نیز به صورت مستمر و در تمام فصول انجام می‌شود که شامل روستاهایی است که فاقد تاسیسات آب هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس، وی مجموع جمعیت این روستاها را 12 هزار و 668 نفر اعلام کرد و گفت: امیدواریم با آبرسانی دائم در کمترین زمان مشکل ساکنان این 72 روستا برطرف شود.