جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

سیلاب در خلخال خسارت برجای گذاشت - خبر

 

 

سیلاب در خلخال خسارت برجای گذاشت

بارش باران شدید و رگباری همراه با تگرگ موجب آبگرفتگی معابر و همچنین طغیان رودخانه هروچای در خلخال و جاری شدن سیل در باغ‌های حاشیه این رودخانه شده و خسارات مالی سنگینی به باغداران این منطقه وارد کرد.

سیلاب در خلخال خسارت برجای گذاشت

رییس اداره  هواشناسی خلخال گفت: بارش بیش از ۱۰ میلیمتر باران در مدت چند دقیقه همراه با ذوب شدن برف ارتفاعات مشرف به شهر ناشی از افزایش قابل توجه دمای هوا علت آبگرفتگی معابر سطح شهر و  سیلابی شدن رودخانه‌های عبوری از داخل خلخال است.

فرامرز فرض‌الله‌پور اظهارداشت: در طول اردیبهشت ماه امسال بیش از ۷۰ میلیمتر برف و باران در این شهر باریده و این امر موجب افزایش آب رودخانه‌های عبوری از خلخال شده است.

 رییس اداره امور آب خلخال هم در بازدید از محل ورود سیلاب به باغ‌های خلخال علت آن را تغییر مسیر اصلی رودخانه در زمان ساخت پل از سوی شهرداری اعلام کرد و افزود: تا زمانی که مسیر رودخانه در محل این پل اصلاح و بازسازی نشود روند ورود سیلاب به داخل باغ‌های حاشیه رودخانه در مواقع بارندگی ادامه خواهد داشت.

رضا شمس افزود: در حالی که روزانه ۸۰۰ لیتر آب از سد خانقاه بفراجرد خلخال آزادسازی و وارد رودخانه هروچای می‌شود، به علت تداوم بارندگی‌های اردیبهشت امسال آورد این رودخانه به بیش از چهار هزار مترمکعب در ثانیه رسیده است.

شهردار خلخال نیز علت طولانی شدن زمان اصلاح و تغییر  مسیر رودخانه در محل ساخت پل نیمه‌کاره اللرباغی این شهر را نبود بیل مکانیکی بزرگ در واحد ماشین‌آلات سنگین شهرداری و عدم همکاری پیمانکاران بخش خصوصی با شهرداری اعلام کرد .

 برزگر با بیان اینکه برای حل مشکل ورد سیلاب  به داخل مزارع کشاورزی و باغ‌های حاشیه رودخانه هرو چای در منطقه اللرباغی در تلاش هستیم، افزود: علت نیمه‌کاره رها شدن عملیات اجرایی پل اللرباغی این شهر عدم تخصیص اعتبار از محل اعتبارات استانی و ملی برای تکمیل این پروژه است.