رونق تولید ملی | شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۸

سئوال امروز مسلمانان از رژیم آل سعود - خبر

 

 

سئوال امروز مسلمانان از رژیم آل سعود

در چند روز اخیر تصاویر، فیلمها و اخبار منتشر شده از فاجعه منا، اشک را بر چشمان هر بیننده دلپاکی جاری کرد و دنیای اسلام را عزادار کرد.

حادثه خونین منا که تنها چند روز پس از اتفاق اسفناک بار سقوط جرثقیل در مسجدالحرام و کشته و زخمی شدن صدها تن از زائران خانه خدا رخ داد ، این سئوال را در اذهان افکار عمومی ایجاد کرده است که به راستی علل اصلی وقوع این دو فاجعه پی در پی که هزاران خانواده مسلمان را داغدار کرده است چیست؟

این روزها خیلی از مسلمانان جهان از مقامات سعودی‌ می پرسند شماها که همه ساله از محل برگزاری مراسم حج میلیاردها دلار از پول مسلمانان جهان را به جیب می زنید ، چرا در رابطه با مسئولیت های خود اهمال کرده اید و چه شده است که امسال شاهد خونین ترین مراسم حج از صدر اسلام تا ‌کنون هستیم؟

ناگفته پیداست که رژیم سعودی در سالها و ماههای اخیر دلمشغولی های دیگری برای خود ایجاد کرده است. از تشکیل و حمایت همه‌جانبه از گروهک های تروریستی داعش و القاعده و دست داشتن در آدم‌کشی های سوریه ، عراق و بحرین گرفته تا همپیمانی با رژیم کودک‌کش صهیونیستی و راه اندازی جنگ ناجوانمردانه و نابرابر با ملت مسلمان یمن همگی باعث شده است که این رژیم تمرکز کافی برای خدمترسانی درست به زائران خانه خدا را نداشته باشد.

در عین حال تحلیلگران سیاسی بر این باورند که عوامل دیگری مانند تشدید جنگ قدرت در دربار آل سعود ، نگاه نژاد پرستانه این رژیم به حجاج که در حقیقت ادامه سیاست تبعیض بنی امیه بین عرب و عجم است و دست آخر خودخواهی جانشین ولیعهد عربستان که ترجیح داد در بحبوحه ازدحام مراسم رمی جمرات با چند صد نفر نیروی امنیتی و خدم و حشم وارد منا شده و باعث بسته شدن برخی از مسیرهای تردد حجاج شود از عوامل مستقیم و غیر مستقیم حوادث خونین مکه هستند.

در حالی که امت مسلمان انتظار دارند رژیم آل سعودی مسئولیت سنگین خود را در این حادثه‌ تلخ پذیرفته و پاسخگوی مسلمانان باشد ، تلاش سعودی ها برای تطهیر مقامات خود و انداختن مسئولیت این واقعه اسف بار به گردن قضا و قدر الهی و بی نظمی خود حاجیان، دل مسلمانان را بیش از پیش به درد آورده است.

اکنون که هزاران تن از مسلمین و چند صد تن از حجاج ایرانی که حداقل 13 نفر آنها از زائران استان اردبیل هستند در حج امسال کشته و مجروح شده‌اند، باید از مقامات بی کفایت سعودی پرسید که حجاج خانه امن الهی به کدامین گناه کشته شدند؟