رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

سوم خرداد، سالروز آزاد سازی خرمشهر - خبر

 

 

سوم خرداد، سالروز آزاد سازی خرمشهر

آزادسازی خرمشهر در روز سوم خرداد۱۳۶۱ خورشیدی پس از ۵۷۸ روز اشغال مهم‌ترین هدف اجرای عملیات بیت‌المقدس در طول جنگ ایران و عراق توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران بود.

 

 سوم خرداد، سالروز آزاد سازی خرمشهر  سوم خرداد، سالروز آزاد سازی خرمشهر  سوم خرداد، سالروز آزاد سازی خرمشهر  سوم خرداد، سالروز آزاد سازی خرمشهر

 

 عمليات بيت المقدس در دهم ارديبهشت  1361 آغاز شد و در چهارمرحله/ عمليات/ نهايتاً در سوم خرداد 1361 به آزادسازي خرمشهر انجاميد. اين فتح بزرگ، دفاع مقدس را وارد مرحله نويني كرد و براي نخستين بار از شروع جنگ تحميلي،  ايران در موضع قدرت قرار گرفت. آزادسازي 5 هزارو400كيلومتر مربع  از خاك كشور اسلامي از جمله خرمشهر، كشته شدن 16هزار نفر از نيروهاي دشمن  و انهدام ده ها فروند  هواپيما و هلي كوپتر وصدها دستگاه تانك و نفربر و خودرو از نتايج نظامي به دست آمده از عمليات بيت المقدس است

در ایران از این عملیات و روز به عنوان نمادی از پیروزی، مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن یاد می‌شود. شورای عالی انقلاب فرهنگی سوم خرداد را در تقویم رسمی ایران به عنوان روز مقاومت، ایثار و پیروزی نامگذاری کرده‌است.

به فرموده امام خميني : روز سوم خرداد 1361 يکي از بارزترين جلوه‌هاي نصرالهي و يکي از مهمترين و زيباترين روزهاي انقلاب اسلامي ايران مي‌باشد. خبر آزادسازي خرمشهر به سرعت همه ملت مسلمان ايران را غرق شادي و سرور کرد و مردم ايران با حضور در مساجد نماز شکر به جاي آورده و نداي ا... اکبر سردادند.  

امام خمینی(ره) در جریان آزاد سازی خرمشهر فرمودند: خرمشهر را خدا آزادکرد.

آزادی خرمشهر رسالت دیروز  رزمندگان و ایثارگران در جهت حفظ تمامیت ارضی کشور بود و رسالت امروز ملت همیشه سرفراز ایران اسلامی همانا حمایت همه جانبه از مسئولان نظام و انقلاب در راستای دفاع از آرمان های نظام و انقلاب و مقاومت در برابر تحریم ها و تهدیدات دشمنان قسم خورده انقلاب است تا با عزمی ملی و مدیریتی جهادی حماسه های گوناگون سالیان گذشته را تکرار کنیم.

 منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل