سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

سهم عمده‌ اردبیل در صادرات مواد غذایی به روسیه - خبر

 

 

سهم عمده‌ اردبیل در صادرات مواد غذایی به روسیه

استاندار اردبیل گفت: سهم استان اردبیل در صادرات مواد غذایی به روسیه افزایش می‌یابد که در این باب باید به توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی توجه جدی شود.

سهم عمده‌ اردبیل در صادرات مواد غذایی به روسیه

مجید خدابخش شامگاه شنبه در جلسه مقابله با بحران خشکسالی که در فرمانداری اردبیل برگزار شد، اظهار کرد: ما از فرماندار اردبیل به عنوان بانی این جلسه در جمع‌بندی راهکارهای اساسی برای توسعه بخش کشاورزی با گذر از برخی آسیب‌ها و تهدیدهای مختلف بخش کشاورزی قدردانی می‌کنیم و امیدواریم این جلسات به صورت مستمر ادامه پیدا کند.

وی با توجه به نامگذاری سال به نام دولت و ملت، همدلی و همزبانی گفت: در پیاده کردن این شعار و خواسته مقام معظم رهبری باید همه مسئولان به مردم بها دهند و با دریافت نظرات و دیدگاه‌های کارشناسی مسئولان امر بکوشند تا رفاه و آسایش مردم فراهم آید.

خدابخش ادامه داد: مقام معظم رهبری در توصیه‌های اول سال بها دادن به تولید داخلی را به همراه تلاش در حوزه اقتصادی مورد تاکید قرار دادند و آن را معادل جهاد دانستند که قطعا باید تلاش کنیم تا درآمد کشاورزان با راهکارهای منطقی افزایش یافته و امکان بهره‌وری و صادرات محصولات فراهم آید.

استاندار اردبیل بیان کرد: به لطف و عنایت الهی و با 420 میلی‌متر بارش در سال زراعی جاری وضعیت تولید محصولات کشاورزی در شمال استان مطلوب است و پیش‌بینی تولید بیش از 300 هزار تن محصول می‌رود.

خدابخش درآمد حاصل از این محصولات را با قیمت گندم رقمی در حدود 300 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: اگر نیمی از این مبلغ هزینه‌ها و نیمی سود در نظر گرفته شود در قیاس با تولیدات بخش صنعت به مانند پتروشیمی شازند اراک که سالانه 4 هزار میلیارد تومان پول دارد، رقم خواهد خورد.

وی اهمیت دادن به تولید ناخالص ملی را در کنار تقویت اقتصاد مقاومتی و رفع وابستگی‌ها یادآور شد و گفت: ما باید بالاتر از تولید گندم و سیب‌زمینی به تولید محصول کشاورزی با ارزش افزوده بالاتر فکر کنیم چراکه امکان بهره‌وری بیشتر در این حوزه وجود دارد.

استاندار اردبیل بیان کرد: ما متعهد شدیم در قبال صادرات یک میلیارد دلار محصولات متنوع کشاورزی منطقه آزاد تجاری را رونق دهیم که در این راستا تلاش و جدیت بر انجام بهتر امور و کارها و فعالیت‌های مثبت و رو به‌ جلو است.

خدابخش بازار روسیه را با توجه به تحریم غربی‌ها بازار خوب برای صادرات مواد غذایی اعلام کرد و افزود: از 50 میلیارد دلار مواد غذایی که روسیه وارد می‌کند باید سهم استان اردبیل یک سهم مشخص و قابل قبول باشد که در همین زمینه ضروری است مجموعه‌های تولیدی همچون شهرک گلخانه‌ای جدید که با شراکت خود روسی‌ها در منطقه بیله‌سوار در حال اجراست می‌تواند هدف‌گذاری مناسبی باشد.


به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، وی در پایان بهینه استفاده کردن از منابع آب و بستن بیش از 150 چاه غیرمجاز را در طول سال با هدف تعادل‌بخشی دشت اردبیل یادآور شد و گفت: هدف ما از برقراری این جلسات باید این باشد که درآمد کشاورزان را افزایش داده و وابستگی‌ آنها را به حداقل برسانیم.