رونق تولید ملی | دوشنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۸

سهم ارزش افزوده بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی از مرز ۲۸ درصد گذشت - صفحه اصلی

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

سهم ارزش افزوده بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی از مرز ۲۸ درصد گذشت

سهم ارزش افزوده بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی از مرز ۲۸ درصد گذشت


رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: سهم ارزش افزوده بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی از مرز ۲۸ درصد گذشت.

سهم ارزش افزوده بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی از مرز ۲۸ درصد گذشت
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، خلیل نیکشاد ظهر امروز در دیداری با مسئولان جهاد کشاورزی اردبیل اظهار داشت:  استان اردبیل با داشتن بالاترین کاربری اراضی کشاورزی نسبت به کل وسعت استان، رتبه نخست را در بین استان‌های کشور داراست.
 
وی با اشاره به این که وجود سدهای یامچی، سبلان و خداآفرین و بیش از یک میلیون هکتار منابع طبیعی اعم از جنگل و مرتع یکی از قطب‌های مهم کشاورزی و دامپروری کشور محسوب می‌شود افزود:  100 درصد سورگوم بذری و بیش از 80 درصد بذر ذرت هیبرید کشور در این استان تامین می‌شود.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: با استفاده از فن‌آوری کشت بافت و تولید 2.5 میلیون عدد غده مینی‌تیوبر به عنوان یکی از قطب‌های تولید بذر سیب‌زمینی کشور شناخته می‌شود و سهم ارزش افزوده بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی استان حدود 28 درصد است و یک سوم جمعیت شاغل استان در بخش کشاورزی فعالیت دارند.
 
نیکشاد تصریح کرد: این استان در تولید عدس و کلزا رتبه نخست در تولید سیب زمینی، هلو و شلیل رتبه دوم، در تعداد گاومیش رتبه دوم، در تولید عسل رتبه سوم، تولید گندم رتبه هفتم، در تولید چغندر قند رتبه پنجم، در تولید حبوبات، ذرت دانه‌ای و جو رتبه هفتم را در کشور به خود  اختصاص داده  است.
 
وی بیان کرد: استان اردبیل با تولید 4.2 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی حدود 4 درصد از تولید کشور را بخود اختصاص داده و در حال حاضر ارزش ناخالص تولید سالانه بخش کشاورزی بیش از 40 هزار میلیارد ریال است که با تولید حدود 265 هزار تن شیر خام ، 29.7هزار  تن گوشت قرمز ، 42 هزار تن گوشت سفید ، 8.2 هزار تن تخم مرغ ، 6.2 هزار تن عسل و 9 هزار تن ماهی از قطبهای مهم دامپروری کشور به شمار می‌رود.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: عشایر ائل‌سون  سومین عشایر کشور  با بیش از 12 هزار خانوار و بیش از 66 هزار نفر جمعیت ، بیش از 1.5 میلیون واحد دامی استان را در اختیار دارد و مجموع ظرفیت بالقوه منابع آبی استان بیش از سه هزار میلیون متر مکعب است که با در نظر گرفتن راندمان 42 درصد، آب مورد استفاده از منابع آبی حدود یک هزار و 386 میلیون متر مکعب است.