سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

سرطان سینه و معده، شایع‌ترین سرطان زنان و مردان اردبیل اعلام شد - خبر

 

 

سرطان سینه و معده، شایع‌ترین سرطان زنان و مردان اردبیل اعلام شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، سرطان سینه و معده را شایع‌ترین سرطان زنان و مردان در این استان اعلام کرد و خواستار اجرای اقدامات به موقع و پیشگیرانه شهروندان برای مهار این بیماری شد.

سرطان سینه و معده، شایع‌ترین سرطان زنان و مردان اردبیل اعلام شد
دکتر شهرام حبیب‌زاده با اشاره به شناسایی ۲ هزار و ۹۰ مورد انواع ابتلای به سرطان در استان برابر آخرین گزارش آماری تهیه شده افزود: از این تعداد سرطان ۹۱۱ مورد معادل ۴۳.۶ در زنان و یک هزار و ۱۷۹ مورد معادل ۵۶.۴ در مردان شناسایی شده است.
 
وی سرطان سینه، معده، کولورکتال (روده بزرگ)، مری و پوست را به ترتیب پنج سرطان شایع زنان در استان اردبیل و سرطان معده، کولورکتال (روده بزرگ)، ریه، پوست و پروستات را نیز به ترتیب پنج سرطان شایع مردان در این استان اعلام کرد.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اضافه کرد: سیستم بهداشت استان با انجام فعالیت‌های غربالگری در جهت حفظ سلامت مردم گام‌های اساسی برداشته و در فعالیت غربالگری، جمعیت هدف تحت پوشش برای اقدامات تشخیصی و درمانی تعریف کرده است.
 
وی افزود: غربالگری در شناسایی و درمان سرطان به عنوان بخشی از برنامه تشخیص زودرس در نظر گرفته شده است.
 
دکتر حبیب‌زاده بیان کرد: سیستم بهداشت و درمان استان اقدامات تشخیصی در قالب طرح‌های غربالگری را برای افرادی که هیچ علامت هشدار دهنده سرطان ندارند، اما به دلیل شرایط جنسی (مثل سرطان سینه) یا سنین بالا، به صورت بالقوه در معرض سرطان هستند، انجام می‌دهد.
 
وی معاینه بالینی توسط خود فرد را گام اول غربالگری سرطان سینه عنوان کرد و ادامه داد: این خودآزمایی، در مراکز بهداشتی استان آموزش داده می‌شود و بانوان باید از سن ۲۰ سالگی به صورت ماهیانه انجام دهند.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین گفت: بانوان در صورت مشاهده هر گونه برآمدگی، فرورفتگی قسمتی از پوست سینه و نیز قرمزی، زخم و یا لکه‌های پوستی باید به سرعت به شبکه بهداشت مراجعه کرده و تحت معاینه دقیق قرار گیرند.