سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

سرشماری پستانداران علف‌خوار در استان اردبیل آغاز شد - خبر

 

 

سرشماری پستانداران علف‌خوار در استان اردبیل آغاز شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل از آغاز سرشماری پستانداران علف‌خوار در نقاط زیر پوشش این استان به مدت پنج روز خبر داد.

سرشماری پستانداران علف‌خوار در استان اردبیل آغاز شد

سعید شهند بیان کرد: این سرشماری همه ساله در اواسط آذرماه انجام می‌شود و امسال نیز مانند سال‌های گذشته از امروز آغاز شد و نتیجه‌های آن برای برنامه‌ریزی‌های مدیریت حیات وحش منطقه استخراج می‌شود و مورد استفاده کارشناسان امر قرار می‌گیرد.

وی افزود: ۲ سایت تکثیر و احیا در اسارت در استان اردبیل داریم که یکی به آهوی مغان اختصاص دارد و در منطقه اصلاندوز قرار دارد و دیگری در محدوده فندقلوی نمین برای گوزن قرمز (مارال) است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل تاکید کرد: مهمترین قسمت سرشماری پستانداران بزرگ جثه  علف‌خوار در جنوب استان انجام می‌شود که در منطقه حفاظت شده آق‌داغ شهرستان خلخال و منطقه شکار ممنوع دربند مشکول شهرستان گیوی است و زیستگاه اصلی گونه کل و بز وحشی به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: امسال به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا تعداد همکارانی که در سرشماری مشارکت دارند، نسبت به سال گذشته کاهش یافته است تا ضمن رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برنامه مورد نظر هم به سرانجام برسد.

شهند گفت: تمهیدهای بسیار زیادی در یک سال گذشته برای حفاظت از این گونه‌ها صورت گرفته است که از جمله می‌توان به ایجاد پاسگاه در منطقه مشکول و تقویت حضور همکاران در پاسگاه‌ها و افزایش گشت و کنترل‌ها اشاره کرد.

وی تشریح کرد: احتمال می‌رود آمارها نسبت به سال گذشته افزایش خوبی داشته باشد و برنامه‌ریزی شده است تا در پنج سال آینده تا ۴۰ درصد افزایش در جمعیت کل و بز منطقه خلخال و کوثر به عنوان زیستگاهی مستعد و نماد زیست وحوش استان اردبیل داشته باشیم.