جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

سرانه مصرف آرد در اردبیل ۱۲ کیلوگرم است - خبر

 

 

سرانه مصرف آرد در اردبیل ۱۲ کیلوگرم است

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل، سرانه مصرف آرد در استان را ماهانه ۱۲ کیلوگرم اعلام کرد و گفت: این سرانه در کشور زیر ۱۰ کیلوگرم است.

سرانه مصرف آرد در اردبیل ۱۲ کیلوگرم است

علی نوبخت اظهار کرد: در حال حاضر در اردبیل یک هزار و ۸۷۰ واحد نانوایی یارانه‌ای و ۸۰۰ واحد نانوایی نیمه‌یارانه‌ای فعالیت می‌کنند که ماهانه ۱۴ هزار تن نیاز آرد این واحدهای نانوایی است.

وی خاطرنشان کرد: به ازای هر نفر برای واحدهای یارانه‌ای ۸.۵ کیلوگرم و نیمه یارانه‌ای نیز ۳.۸ کیلوگرم تخصیص آرد موردنیاز است که حدود دو کیلوگرم مصرف آرد استان بیشتر از سرانه کشوری است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی اردبیل به ذخیره‌سازی ۳۵۰ هزار تن گندم در سیلوهای استان اشاره کرد و گفت: ۱۲ کارخانه آردسازی در استان فعالیت خود را در تولید آرد باکیفیت انجام می‌دهند.

نوبخت تصریح کرد: امسال با توجه به خریدی که از گندم‌کاران انجام می‌دهیم پیش‌بینی ذخیره ۲۵۰ هزار تن گندم را در سیلوها و انبارهای استان داریم که در حد نیاز استان است.

وی افزود: سرانه مصرف آرد در استان طی سه ماه تابستان به دلیل حضور گردشگران و مسافران افزایش می‌یابد که امیدواریم مسئولان امر تدبیری بیندیشند تا این سرانه در سه ماه تابستان برای استان گردشگر پذیر اردبیل فراهم شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی اردبیل بیان کرد: تاکنون از زمان برداشت محصول گندم در شمال استان ۱۴۳ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری‌شده که ارزش این محصولات ۳۶۱ میلیارد تومان است.