جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

سد «جغناب» بیش از 130 هکتار از اراضی دیم را به آبی تبدیل کرد - خبر

 

 

سد «جغناب» بیش از 130 هکتار از اراضی دیم را به آبی تبدیل کرد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کوثر گفت: سد خاکی روستای «جغناب» بزرگترین پروژه آبی و خاکی این شهرستان بیش از 130 هکتار از اراضی دیم را به آبی تبدیل کرد.

سد «جغناب» بیش از 130 هکتار از اراضی دیم را به آبی تبدیل کرد
خیبر علی جلیلی صبح امروز  با اعلام این خبر در جمع تعدادی از خبرنگاران اظهار کرد: شبکه اصلی و فرعی آبیاری تحت فشار پایاب سد خاکی روستای «جغناب» بزرگترین پروژه شهرستان کوثر است که در سال جاری افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
 
وی افزود: توسعه کشت آبی، تبدیل اراضی دیم به آبی، استفاده حداکثری و بهینه آبیاری ذخیره شده در پشت سد مخزنی با استفاده از روش‌های مدرن آبیاری از جمله اهداف طرح انجام شد.
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کوثر گفت: طرح مطالعاتی این سد که از سال 92 شروع شده بود با تسریع و پیشرفت فیزیکی زیاد در سال 95 با حضور استاندار، نماینده شهرستان خلخال، کوثر و رئیس سازمان جهاد کشاورزی و مسؤولان محلی در هفته دولت سال جاری افتتاح شد.
 
جلیلی تصریح کرد: اراضی پایاب سد شامل 132 هکتار که 52 هکتار اراضی سیستم آبیاری بارانی و 80 هکتار برای آبیاری قطره‌ای باغات میوه در نظر گرفته شده است.
 
وی عنوان کرد: در سال جاری حدود 15 هکتار از اراضی پایاب به کشت کلزا و بقیه به کشت گندم آبی اختصاص یافته است.
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کوثر ادامه داد: ظرفیت ایستگاه پمپاژ شامل هفت پمپ بوده که دو پمپ برای آبیاری قطره‌ای، دو پمپ برای بارانی و یک پمپ برای تامین اراضی بلوک یک که توسط استخر «ژئو ممبران» به حجم یک هزار مترمکعب تامین می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، جلیلی بیان کرد: حجم ذخیره آب این سد 800 هزار مترمکعب بوده که با صرف هزینه‌ای بالغ بر 20 میلیارد ریال احداث و به بهره‌برداری رسیده و بالغ بر یک صد نفر اشتغال‌زایی مستقیم دارد.