جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

سدهای کشاورزی خلخال تکمیل می‌شود - خبر

 

 

سدهای کشاورزی خلخال تکمیل می‌شود

فرماندار خلخال گفت: با تلاش و پیگیری‌های صورت گرفته یک پروژه احداث سد کشاورزی نیمه‌کاره این شهرستان پس از گذشت بیش از هفت سال توقف و تعطیلی دوباره فعال شده و برای تعین تکلیف و فراهم شدن زمینه ادامه کار و تکمیل سایر پروژه‌های سدسازی نیمه‌کاره کشاورزی نیز تلاش می‌شود.

سدهای کشاورزی خلخال تکمیل می‌شود

فریدون بابایی افزود: عملیات اجرایی این پروژه به علت نبود اعتبار از هفت سال پیش تعطیل شده بود که تابستان امسال فعال شده و هم‌اکنون ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با بیان اینکه برای عملیات اجرایی این پروژه تاکنون بالغ بر ۱۵ میلیارد ریال هزینه شده است، اظهارداشت: با بهره‌برداری از این پروژه آب کشاورزی موردنیاز بیش از ۱۰۰ هکتار اراضی پایاب سد تامین خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی خلخال نیز در این بازدید گفت: عملیات اجرایی ۹ سد معیشتی تامین آب کشاورزی از ۱۲ سال پیش در مناطق مختلف این شهرستان آغاز شده ولی بدلیل نبود اعتبار برای ادامه پروژه‌ها و یا فقدان مطالعات قبل از اجرا پس از مدت کوتاهی تعطیل و متوقف شده است.

 بهبود علیزاده افزود: با تامین اعتبار از محل اعتبارات استانی هم‌اکنون زمینه برای ادامه عملیات اجرایی سد معیشتی روستای بلیل واقع در بخش مرکزی خلخال فراهم شده است.

او تشریح کرد: سد معیشتی بلیل واقع در بخش مرکزی خلخال با ظرفیت ۱۲۰ هزار مترمکعب است که مطالعات این سد معیشتی در سال ۹۲ آغاز و هدف از احداث آن ایجاد بستر ذخیره آبی برای آبیاری بیش از ۱۰۰ هکتار از اراضی پایاب کشاورزی روستای بلیل است.

وی گفت: از زمان اجرای عملیات پروژه سد بلیل در سال ۹۲ پس از هزینه‌کرد هشت میلیارد و ۲۲۰ میلیون ریال این پروژه متوقف شده بود که اخیرا با تخصیص بخش از اعتبار موردنیاز سد از محل اعتبارات استانی و با عقد قرارداد ۳۳ میلیارد ریالی با پیمانکار مجری طرح فعال شده است.