جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

سدهای اردبیل ظرفیت کنترل سیلاب‌های احتمالی را دارد - خبر

 

 

سدهای اردبیل ظرفیت کنترل سیلاب‌های احتمالی را دارد

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه ای اردبیل گفت: با توجه به ظرفیت خالی بسیاری از سدهای استان اردبیل، در صورت بروز هر گونه سیلاب ، امکان ذخیره سیلاب در پشت سدهای استان وجود دارد.

سدهای اردبیل ظرفیت کنترل سیلاب‌های احتمالی را دارد

عباس جنگی مرنی افزود:  ۸ سد مخزنی بزرگ و ۴۲ سد کوتاه در حال بهره‌برداری در استان وجود دارد که حجم ذخیره آب فعلی آنها در حال حاضر  ۱۳۰ میلیون مترمکعب در سدهای مخزنی بزرگ  و ۲۵ میلیون مترمکعب در سدهای کوتاه است.

وی ظرفیت ذخیره آب و حجم مخازن سدهای قابل بهره‌برداری در استان را  ۲۶۳ میلیون متر مکعب در سدهای مخزنی بزرگ و ۷۲ میلیون متر مکعب در سدهای کوتاه  ذکر کرد.

 جنگی مرنی تشریح کرد: در سد یامچی اردبیل با ظرفیت مخزن ۸۲ میلیون مترمکعب، در حال حاضر ۳۳ میلیون مترمکعب ذخیره آب شده و با ظرفیت خالی  ۴۹ میلیون مترمکعب می‌تواند سیلاب های احتمالی در حوضه آبریز سد را کنترل و ذخیره نماید.

وی بیان‌کرد: سد سبلان با ظرفیت مخزن ۱۰۵ میلیون مترمکعب، اکنون ۶۴ میلیون مترمکعب ذخیره آب داشته و با ۴۱ میلیون مترمکعب ظرفیت خالی در مخزن سد، آماده ذخیره و کنترل سیلاب‌های احتمالی حوضه آبریز رودخانه قره‌سو است، سدهای قوری‌چای و احمدبیگلو نیز به ترتیب ۷۶ و ۸۵ درصد ظرفیت خالی برای کنترل سیلاب و رواناب‌های آتی را دارند.

او  گفت: سد مخزنی سقزچی در شهرستان نمین با ظرفیت مخزن نزدیک به چهار میلیون مترمکعب، تنها سد بزرگ در استان اردبیل است که کاملا پر شده و در حال سرریز می‌باشد.