جهش تولید | دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۹

سبک ساخت و سازهای غربی با اقلیم و فرهنگ ما مطابقت ندارد - خبر

 

 

سبک ساخت و سازهای غربی با اقلیم و فرهنگ ما مطابقت ندارد

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل گفت: سبک ساخت و سازهای غربی با اقلیم و فرهنگ ما مطابقت ندارد لذا با همکاری شهرداری‌ها و شوراهای شهری در جهت حل این معضل در تلاش هستیم.

سبک ساخت و سازهای غربی با اقلیم و فرهنگ ما مطابقت ندارد

میر محمد سید هاشمی عنوان کرد: مسکن مهر از جهتی تجربه تلخ و از جهاتی نیز تجارب خوشایندی به همراه داشت که در این راستا کمیته‌ای با نام کمیته اقدام ملی در جهت رفع برخی مشکلاتی که در طراحی و ساخت و ساز مسکن مهر وجود داشت تشکیل شده است.

وی از تلاش نظام مهندسی در جهت مقابله با نفوذ سبک ساخت و ساز غربی ساختمان سازی استان اردبیل خبر داد و عنوان کرد: با توجه به اینکه سبک معماری غربی با اقلیم و شرایط آب و هوایی استان اردبیل و فرهنگ ما سازگاری ندارد و بعضاً مشکلات فنی نیز در این خصوص مشاهده می‌شود لذا در جهت حل این معضل در حال برنامه ریزی هستیم و باید با شهرداری نیز هماهنگی‌هایی در این خصوص انجام شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل ادامه داد: شهرداری اردبیل، شورای شهر و نظام مهندسی باید در رابطه با بحث سیما و منظر شهری تمهیدات و تصمیمات اساسی را اتخاذ کنند تا شاهد کمرنگ شدن نمادها و الگوهای معماری ایرانی اسلامی در نمای ساختمان‌ها نباشیم.

سید هاشمی افزود: نظام مهندسی با تمام قدرت در جهت ساخت مساکن ملی مهندسی شده و بدون ایراد در تلاش است و با کسب تجربه از کاستی‌های گذشته در جهت بهبود روند ساخت و ساز گام بر می‌دارد.

وی تصریح کرد: روند ساخت و ساز در استان اردبیل افزایش داشته و آمار ساخت و ساز در سه ماهه اول سال جاری برابری می‌کند با آمار کل ساخت و ساز در سال ۹۶ که نشان دهنده رشد چشمگیر استان در این حوزه است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل با بیان اینکه عرضه و تقاضا در زمینه مسکن استان اردبیل فاصله مشهودی ندارد ادامه داد: در حوزه ساخت و ساز هیچ‌گونه رکودی وجود ندارد و آمار ساخت و ساز در برخی رشته‌ها نیز نیازمند افزایش ظرفیت برای حضور مهندسین و فعالیت آنان هستیم.