رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

سبک زندگی ایرانی - اسلامی - خبر

 

 

سبک زندگی ایرانی - اسلامی

پیشرفت هر انسانی در طول زندگی یک روند مستمر و تدریجی است. انتخاب ارزشهای درست و سبک های اصولی برای زندگی عاملی تعیین کننده در پیشرفت هر انسان است.

 

سبک زندگی ایرانی - اسلامی سبک زندگی ایرانی - اسلامی سبک زندگی ایرانی - اسلامی سبک زندگی ایرانی - اسلامی  

 

ایمان به اهداف متعالی و حرکت مستمر برای تحقق آن، تمرکز بر یادگیری ، کار و تلاش، دقت در شیوه معاشرت و رفتار با دیگران ، قانونمندی و رعایت دهها ملاک اخلاقی در میزان موفقیت انسانها تأثیرگذارند.

به عبارت دیگر سبک زندگی هر انسان که متشکل از مجموعه خصایص رفتاری اوست مسیر زندگی  هر کس را مشخص می کند. هر اندازه که سبک زندگی انسان اصولی باشد ، شانس سعادت و موفقیت او بیشتر می شود و عکس آن نیز صادق است.

از آنجا که رفتار انسانها در کنار هم کلیت جامعه را تشکیل می دهد ، عادت ها و رفتارهای تک تک مردم بر آرامش فکری و رفاه کل جامعه تأثیرگذار است.

مواردی مانند رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی ، حفظ کرامت خود و دیگران ، رعایت حقوق همسایگان ، اجتناب از غیبت و دروغ گویی، طرد فرهنگ بخل ورزی و چاپلوسی ، داشتن وجدان کاری ، دوری از تجملات ، عادات درست غذایی ، پرهیز از اسراف، صرفه جویی در مصرف و تمرکز بر پس انداز و تولید ، الویت دادن به مصرف کالاهای داخلی، ایجاد نشاط اجتماعی و توجه به تفریحات سالم ، صیانت از فرهنگ بومی و مقاومت در برابر تقلیدهای کورکورانه از فرهنگ های مهاجم ، شناسایی کمبودها و تلاش برای انجام اصلاحات فردی و اجتماعی و داشتن وحدت کلمه و مواردی از این دست از جمله رفتارهای اجتماعی است که حرکت جامعه را به سوی رشد و تعالی و تضمین می کند.

در این رابطه وظیفه نخبگان ، حوزه ، دانشگاه و فعالان رسانه ای و فرهنگی است که در درجه اول با آسیب شناسی معضلات جامعه و سپس با انجام کار فرهنگی مطابق با اصول علمی ، به صورت مستمر در جهت بهبود سبک زندگی و هدایت جامعه به رفتارهای صحیح همت کنند.

از آنجا که رفتار هر کس با نگاه او به مفهوم زندگی رابطه مستقیمی دارد ، توجه به فرهنگ توحیدی و تقویت ایمان به ارزشهای اسلامی می تواند چراغ راهنمای ارزشمندی برای حرکت جمیع افراد جامعه به سمت اصلاح سبک های زندگی و رسیدن به پیشرفت عمومی و سعادت همگانی باشد.

استان ولایتمدار و حسینی اردبیل با توجه به پیشینه فرهنگی و مذهبی خود می تواند به همت عموم مردم و مسئولان به عنوان مهد تشیع در ارئه سبک زندگی اصیل ایرانی – اسلامی در کشور الگو باشد.

منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل