جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

ساماندهی ۲۵۰۰ مورد از اشیای موزه‌های اردبیل - خبر

 

 

ساماندهی ۲۵۰۰ مورد از اشیای موزه‌های اردبیل

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل از ساماندهی ۲ هزار و ۵۰۰ مورد از اشیای موزه‌های استان اردبیل خبر داد.

ساماندهی ۲۵۰۰ مورد از اشیای موزه‌های اردبیل
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، کریم لطفی، معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل از ساماندهی ۲ هزار و ۵۰۰ مورد از اشیای موزه‌های استان و ثبت این اشیا در سامانه جام خبر داد و گفت: ۷۰ اثر منقول موزه‌های استان اردبیل مرمت شده است.
 
او از افزایش ۳۹ درصدی بازدید از موزه‌های استان در سال گذشته خبر داد و افزود: برنامه‌ریزی برای افتتاح موزه‌های دیگر در استان اردبیل از دیگر فعالیت‌ها در استان است.
 
معاون میراث فرهنگی استان اردبیل در مورد اقدامات و برنامه‌ها در بخش موزه از اضافه شدن بخش‌هایی به موزه مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیل خبر داد و بیان کرد: راه‌اندازی موزه سفالینه‌های نفیس دوره صفویه، موزه قطعات سفال و کاشی مرتبط به مجموعه شیخ صفی‌الدین با عنوان یافته‌های باستان‌شناسی و موزه سنگ‌های نفیس مرتبط با مجموعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی و الحاق بخش سکه و بخش استاد نفیس به موزه باستان‌شناسی اردبیل در این حوزه هدفگذاری شده است.
 
لطفی افزود: ایجاد و راه‌اندازی سایت معرفی مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیل در بستر اینترنت، معرفی آثار و اشیای منقول فرهنگی و تاریخی نفیس موزه چینی‌خانه و باستان‌شناسی اردبیل و معرفی آثار و یافته‌های کاوش‌های باستان‌شناسی سال ۹۸ از دیگر اقدامات در ایام تعطیلی موزه‌ها در استان بوده است.
 
او از معرفی موزه‌ها و اماکن فرهنگی و تاریخی استان در فضای مجازی و بازدید مجازی از مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی خبر داد و افزود: تهیه فتوکلیپ از حفاظت و مرمت بنا‌های فرهنگی و تاریخی و پروژٰه‌های مرمتی افتتاح شده در سال ۹۸ و نیز تهیه فتوکلیپ از آموزش قلم‌زنی در موزه صنایع دستی و مجموطه جهانی بقعه و موزه باستان‌شناسی اردبیل نیز انجام می‌شود.
 
معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل با اشاره به پروژه‌های افتتاحی سال ۹۹ بیان کرد: برنامه‌ریزی شده تا امسال ۹ پروژه در سطح استان اردبیل که جزو طرح‌های اولویت‌دار در استان به شمار می‌رود، تکمیل و افتتاح شود.
 
لطفی در مورد طرح‌های پیش‌بینی شده در این زمینه بیان کرد: تکمیل و ساماندهی میدان عالی‌قاپو و دروازه مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی، ساماندهی تپه تاریخی جمعه مسجد و تکمیل بنا و تجهیز موزه شامل موزه شیخ صفی، جعفری اسلامی و نگارخانه صنایع دستی از جمله این طرح‌ها است.
 
او تصریح کرد: راه‌اندازی سایت‌موزه مجموعه باستانی شهر یئری، موزه باستان‌شناسی مشگین‌شهر، ساماندهی محوطه باستانی کنزق، یادمان شهدای گمنام دهه ۲۰ بیله‌سوار، موزه باستان‌شناسی گرمی و صحن قزلباشان مجموعه شیخ صفی از دیگر طرح‌هایی است که امسال به بهره‌برداری می‌رسد.