رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی - خبر

 

 

سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی

 امروز سالروز ورود آزادگان دوران دفاع مقدس به میهن اسلامی است.

 

 26 مرداد ، سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی  26 مرداد ، سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی  26 مرداد ، سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی  26 مرداد ، سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی

 

 26 مرداد ماه سالروز یکی از خاطره انگیزترین رویدادهای تاریخ انقلاب اسلامی است. 24 سال پیش در چنین روزی خبر آزادی نخستین گروه از رزمندگان ایرانی در بند رژیم بعثی عراق ، مثل بمبی خبری در فضای رسانه ای آن روز منفجر شد و سرتاسر ایران را غرق در شادی و سرور کرد.

آن دسته از رزمندگان ایرانی که در دوران جنگ تحمیلی بدست دشمن اسیر شده بودند، در سالهای سخت اسارت به نماد ایستادگی وآزادگی ملت ایران تبدیل شدند. آنان مردانی از جنس ایثار و استقامت بودند که حتی در دوران اسارت نیز با وجود همه شکنجه ها دست از مقاومت در برابر دشمن متجاوز بر نداشتند و حماسه های بسیاری از ایستادگی و آزادگی خلق کردند.

آنان تحت رهبری حکیمانه حضرت امام خمینی (ره) توانستند حماسه ای به یادماندنی و جاودان از خود به یادگار بگذارند. امام خمینی(ره) فرمودند: «اگر روزی اسراء برگشتند و من نبودم، سلام مرا به آنها برسانید و بگویید خمینی در فکرتان بود»

آزادگان دلاور و سرافراز با الهام از مکتب انسان ساز اسلام و سیره ائمه اطهار و با درس گرفتن از زندگی انقلابی و حماسه ساز حضرت زینب (س) که اسوه صبر و پایداری بود، توانستند دوران دشوار اسارت را پشت سر نهند و شکوه مقاومت و سرافرازی را بر صحیفه درخشان ایران اسلامی ثبت کنند.

 رزمندگان آزاده ایران توانستند در آن سال‌های زجر و شکنجه،  با وجود درد و بیماری جسمی، روح و روان خود را حفظ و تقوا و مردانگی خود را مضاعف کنند تا اینکه پس از سالها پایمردی ، با سربلندی به وطن و به آغوش خانواده های خود بازگشتند.

طبق آمار به دست آمده تعداد آزادگان سرافراز میهن اسلامی مان حدود 48 هزار نفر است که از این میزان تعداد 750 نفر متعلق به استان ولایتمدار و قهرمان پرور اردبیل است که بعد از پایان دوران اسارت در عرصه های مختلف به خدمتگزاری به میهن اسلامی ادامه داده اند و تا به امروز نیز این قشر همچنان در کمال ساده‌زیستی و بی‌ادعایی حریم‌دار ارزش‌های اسلامی و انسانی در بخش های مختلف جامعه هستند.

در این بین نهادهای فرهنگی هم وظیفه دارند با ثبت دقیق و انتشار خاطرات آزادگان عزیر ، ایثار و مقاومت و ایستادگی این عزیزان را به بهترین و کاملترین شکل ممکن به نسلهای آینده منتقل کنند.

  منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل