سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

سالانه 7.2 میلیارد متر مکعب آب از طریق رودخانه‌های مرزی از کشور خارج می‌شود - خبر

 

 

سالانه 7.2 میلیارد متر مکعب آب از طریق رودخانه‌های مرزی از کشور خارج می‌شود

سالانه 7.2 میلیارد متر مکعب آب از طریق رودخانه‌های مرزی از کشور خارج می‌شود

سالانه 7.2 میلیارد متر مکعب آب از طریق رودخانه‌های مرزی از کشور خارج می‌شود

 بهرام امینی‌پور عصر امروز در جریان بازدید از پروژه‌های مهار آب‌های مرزی در استان اردبیل اظهار کرد: در کشور در شرایط نرمال نزدیک به 7.2 میلیارد متر مکعب آب از طریق رودخانه‌های مرزی از کشور خارج می‌شود که این حقیقت بیانگر آن است که مدیریت مصرف آب و استفاده بهینه از رودخانه‌های مرزی می‌تواند قدم مهمی در استقلال و خودکفایی کشور در زمینه تبدیل اراضی دیم به آبی و در نهایت افزایش انواع محصولات کشاورزی باشد.

وی تصریح کرد: نزدیک به 80 سال است که مسئولان و دست‌اندرکاران در کشور به صورت جدی به این موضوع مهار آب‌های مرزی پرداخته‌اند و طرح‌ها و راهکارهای متنوعی ارائه کردند که در نهایت عملیات اجرایی آن در دولت تدبیر و امید برداشته شد.

مجری مطالعات جامع شبکه‌های آبیاری و زهکشی رودخانه‌های مرزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: 206 هزار هکتار از اراضی کشور قابلیت تبدیل به اراضی آبی را با استمداد از آب‌های مرزی دارند و میزان بهره‌وری در مصرف آب حدود هشت دهم تا 9 دهم کیلوگرم به ازای هر متر مکعب است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، امینی‌پور افزود: افزایش تولید به ازای آب مصرفی و در تولید به ازای قطره آب مصرفی مورد تاکید مسئولان است و بررسی‌ها و مطالعات کارشناسان نشان داده که با 83 هزار هکتار از ظرفیت استان می‌توان زمین‌های دیم را به آبی تبدیل کرد.