جهش تولید | دوشنبه، ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

ساخت سدهای معیشتی و روستایی را تسریع می‌بخشیم - خبر

 

 

ساخت سدهای معیشتی و روستایی را تسریع می‌بخشیم

فرماندار خلخال گفت: ساخت سدهای معیشتی و روستایی را تسریع خواهیم بخشید.

ساخت سدهای معیشتی و روستایی را تسریع می‌بخشیم

علی نظری‌شیخ‌احمد صبح امروز در بازدید از سد معیشتی در حال احداث روستای بلیل اظهار کرد: ساخت سدهای معیشتی و روستایی را تسریع خواهیم بخشید.

وی گفت: وجود سدهای معیشتی در روستاها علاوه بر رفع نیاز آبی بهره‌برداران کشاورزی موجب رونق اقتصادی روستا و امرار معاش کشاورزان می‌شود و تلاش خواهیم کرد در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان امسال نیز از ساخت سدهای معیشتی حمایت قاطعی را داشته و با اختصاص اعتبار ساخت این سدها را تسریع بخشیم.

فرماندار خلخال گفت: ساخت سدهای معیشتی و روستایی را تسریع خواهیم داد.

نظری بیان کرد: در سال گذشته نیز از محل ماده 180 بیش از 300 میلیون تومان اعتبار برای ساخت سد روستای بلیل اختصاص یافت اما به دلیل اینکه هیچ ریالی از این محل محقق نشد پروژه‌ها و سد‌های معیشتی که از محل قولی برای اتمام یا تکمیل داشتند همه باقی ماندند.

فرماندار خلخال در جمع روستائیان بلیل افزود: در خصوص اعتبارات هیچ کس مقصر نیست، چراکه ماده 180 در بحث تخصیص اعتبارات محقق نشده است و عملا پولی به پروژه‌ها داده نشده است.

نظری افزود: حجم مخزن سد روستای بلیل 120 هزار مترمکعب است که بیش از 100 هکتار پایاب داشته و با پیشرفت فیزیکی نزدیک 50 درصد در حال اجراست.

وی یادآور شد: بیش از 600 میلیون تومان تاکنون برای ساخت این سد هزینه شده و بیش از یک میلیارد تومان دیگر برای تکمیل نیاز است.

فرماندار خلخال با استعمال سخنان اهالی روستا و نیاز مبرم آنها به تکمیل این سد قول مساعد داد تا با پیگیری ویژه اعتبارات لازم برای سد را فراهم کند.

نظری که به همراه مسؤول جهاد کشاورزی خلخال از پروژه‌های جهاد کشاورزی بازدید می‌کرد با حضور در روستای گورانسراب از مزارع کاشت خیار به روش آبیاری (نوار آبیاری) و مزارع کاشت لوبیا به همین روش بازدید این طرح‌ها را در راستای فعال شدن اقتصاد مقاومتی در روستاها عنوان کرد.

وی همچنین در بازدید از یک واحد 200 راسی گاوداری شیری در روستای گورانسراب خلخال گفت: در راستای تقویت تولید و اقتصاد مقاومتی این گاوداری روزانه 400 کیلوگرم شیر تولید کرده که با افزایش 200 راس به 300 راس این تولید چند برابر خواهد شد.

فرماندار خلخال تصریح کرد: در روستای کرج و روستاهای گورانسراب و خوجین طر‌ح‌های آبیاری بارانی و روش آبیاری نوار‌ آبیاری در حال اجرا است که با استقبال کشاورزان روبه‌رو شده است.

نظری از مدیریت جهاد کشاورزی خواست تا با نظارت بر طرح‌ها و پروژه‌های روستایی حمایت لازم از بهره‌برداران کشاورزی در روستاها را به مرحله اجرا بگذارد.

در روش آبیاری نواری که از یک مخزن بزرگ آب و لوله‌های پلاستیکی نواری به صورت خطوط موازی استفاده می‌شود امکان آبیاری سریع چندین هکتار همزمان و راحت شدن کار کشاورزان فراهم شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، در حال حاضر که بیشترین میزان تولید خیار و محصولات جالیزی در روستای گورانسراب خلخال اتفاق افتاده به نظر می‌رسد اجرای این طرح موجب کاهش پرت آب و راندمان بالای تولید در تولید محصولات جالیزی شود.