رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

زکات تزکیه کننده نفس و برکت دهنده به روزی - خبر

 

 

زکات تزکیه کننده نفس و برکت دهنده به روزی

پرداخت زکات یکی از دستورات الهی است و دین مبین اسلام تاکید زیادی بر آن دارد. نگاه روز امروز به این موضوع پرداخته است.

کلمه «زکات» 26 بار در قرآن کریم تکرار شده است و به سهمی اطلاق می‌شود که انسان مؤمن از مال خود به فقرا می‌دهد.

 فلسفه اصلی زکات محرومیت زدایی و تقویت روحیه تعاون و همدلی در جامعه است. در روایات آمده است که با پرداخت زکات، امید در جامعه افزایش می یابد و علاوه بر تزکیه روح زکات دهنده، مال و روزی او نیز پربرکت می شود. از طرف دیگر پرداخت زکات به توزیع عادلانه ثروت در جامعه کمک می کند و موجب کاهش ناهنجاریهای اجتماعی می شود.

با این اوصاف بر همه مومنان و به ویژه کشاورزان واجب است که در صورت داشتن شرایط لازم ، زکات مال خود را به موقع پرداخت کنند. به ویژه امسال که وضعیت نزولات آسمانی در استان در مقایسه با سال قبل بهبود یافته و تولیدات کشاورزی استان بصورت محسوسی افزایش یافته است، بر کشاورزان مومن واجب است با پرداخت زکات شکرگزار الطاف الهی باشند.

بر اساس سیاست های ستاد زکات کشور ، بخشی از زکات جمع آوری شده از هر روستا بین فقرای آن روستا و مابقی جهت اجرای طرح های عمرانی همان روستا هزینه می شود و در استان اردبیل نیز تنها در یکسال گذشته حدود 220 پروژه عام المنفعه در روستاهای مختلف از محل زکات جمع آوری شده به اجرا در آمده است.

بنابراین می توان گفت  هر اندازه که زکات پرداخت شده توسط اهالی یک روستا بیشتر باشد به همان نسبت فواید اجتماعی آن نیز برای اهالی محسوس تر خواهد بود.