رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

روز پرستار، روز جاری عاطفه ها - خبر

 

 

روز پرستار، روز جاری عاطفه ها

پنجم جمادی الاولی به مناسبت سالروز تولد حضرت زینب کبری (س) بزرگ پرستار دشت کربلا است که با تحمل و ایستادگی در برابر مشکلات توانست الگوی صبر و استقامت برای جهانیان شود. این روز در تقویم رسمی کشور بنام روز پرستار نامگذاری شده است.

روز پرستار فرصتی برای قدردانی از سپیدجامگانی است که با الگو قراردادن حضرت زینب (س) لحظه های زندگی خویش را صرف نگهداری از بیماران می کنند و تسکین دهنده ی دردهای آن ها هستند.

پرستاران را می توان یکی از مشاغل کلیدی در گروه مراقبت های بهداشتی و درمانی دانست که نقش ارزنده ای در پذیرش، آماده سازی، مراقبت ها و حمایت های روحی و درمانی از بیماران دارند و زحمات آنها بر هیچ کس پوشیده نیست.

ارزش پرستار خوب کمتر از پزشک نیست و در واقع کار یک پزشک خوب هنگامی به نتیجه مطلوب می رسد که یک پرستار خوب و ورزیده مسئولیت بیمار او را بر عهده داشته باشد.

دارا بودن دانش لازم و اجرای درست فرامین پزشک مهم ترین وظیفه یک پرستار محسوب می شود و علاوه بر آن یک پرستار باید از دانش لازم، آمادگی روحی و روانی، مهربانی، صبر و حوصله، روابط عمومی خوب و قدرت تجزیه و تحلیل بالا برخوردار باشد.

پرستار به دلیل در ارتباط بودن با دردمندترین افراد جامعه باید دارای جسمی قوی و روحی توانا باشد تا بتواند از عهده ی شب کاری یا کار در بخش هایی حساس و دشوار مثل C.C.U ، I.C.U، بخش بیماران سرطانی یا بخش سوانح و سوختگی برآید و دچار فشارهای روحی و روانی یا ناتوانی های جسمی نشود.

در حال حاضر حدود 3 هزار نفر در استان اردبیل در شغل پرستاری مشغول به کارند که حدود 1850 نفر از آنها مستقیما در بیمارستانهای دولتی و مابقی در مراکز درمانی بخش خصوصی و مطب ها فعالیت می کنند.

از آنجا که پرستاری یکی از مشاغل سخت و بعضا طاقت فرسا محسوب می شود توجه دولت به حل تدریجی مواردی همچون کاهش ساعت کاری، و افزایش حقوق و مزایای پرستاران آنها را دلگرم تر خواهد کرد.