رونق تولید ملی | شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۸

روز مهندسي - خبر

 

 

روز مهندسي

روز پنجم اسفندماه، سالروز تولد خواجه نصیر الدین طوسی، روز مهندس نام گذاری شده است.

 

 روز مهندسي  روز مهندسي  روز مهندسي  روز مهندسي

 

علوم مهندسی شامل طیف گسترده ای از رشته های مرتبط با صنعت و کشاورزی می شود. در حال حاضر یکی از بزرگترین تشکلهای سازمان یافته حرفه مهندسی  در کشور ، سازمان نظام مهندسی ساختمان است. در استان اردبیل بیش از 50 هزار نفر مهندس عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان هستند که در رشته های هفتگانه عمران، شهرسازی ، معماری، نقشه برداری، برق و مکانیک، بزرگترین مجموعه فنی و تخصصی استان را تشکیل می دهند.

مأموریت اصلی اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان، طراحی انواع پروژه های ساختمانی و نظارت بر احداث اصولی آنهاست. از آنجا که خانه های شخصی و ساختمانهای اداری یکی از باارزش ترین سرمایه های مادی جامعه به شمار می روند ، عملکرد مهندسان در افزایش ماندگاری ساختمانها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

علاوه بر نقش مهندسان در مقاوم سازی و کاهش اتلاف انرژی در ساختمانها،  تلاش آنها برای تناسب نمای ساختمانهای احداث شده با سبک زندگی ایرانی و اسلامی نیز حائز اهمیت است. زیرا نمای ساختمانها اولین تابلو برای معرفی شهر به گردشگران به شمار می رود و ابزاری برای معرفی ویژگیهای فرهنگی و تاریخی هر منطقه است و تأثیر زیادی بر زیباسازی شهر ، شیوه تفکر و حفظ روحیه مردم دارد.

در اين معماري استان اردبيل نيز بايد شايسته نام آن باشد ودر كنار فرهنگ اصيل اسلامي به عنوان مهد تشيع كشور بايداز معماري ايران اسلامي مطلوبي نيزبرخوردارباشد.

در حال حاضر به علت حاکمیت فرهنگ بساز و بفروشی، کم توجهی به معماری ساختمانها و نمای بیرونی آن ، رعایت نکردن سطح اشغال بنا ، تعداد طبقات و پارکینگ پیش بینی شده در نقشه از مشکلات و تخلف های شایع در بخش ساخت وساز در استان هستند. در این رابطه مهندسان ساختمان می توانند با جلوگیری از بروز تخلفات یاد شده در همان مراحل اولیه ، از ایجاد مشکلات بزرگتر بعدی جلوگیری کنند.

واقعیت این است که در گذشته ساختمانها و شهرك‌هايي در مناطق شهری استان احداث شده اند که امروز با مشکلات مختلفی دست به گريبانند. بنابراین از دستگاههای ذیربط انتظار می رود با همکاری تنگاتنگ شهرداریها توجه جدی تری به رعایت ضوابط ساخت و ساز داشته باشند و ضمن برخورد بامهندسان سهل انگار ، مهندسانی را که از توانمندی فنی و وجدان کاری لازم برخوردارند مورد تشویق قرار دهند تاشاهد توسعه ساخت وساز فني واصولي در استان باشيم.

منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل