رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

روز ملی فناوری هسته ای - خبر

 

 

روز ملی فناوری هسته ای

بیستم فروردین ماه به مناسبت دستیابی کشورمان به فناوری هسته ای به نام «روز ملی فناوری هسته ای» نامگذاری شده است.

جمهوری اسلامی ایران در روز بیستم فروردین ماه 1385 برابر با 9 آوریل 2007 با ورود به مرحله صنعتی غنی سازی اورانیوم، به بزرگ ترین دستاورد تاریخ خود دست یافت.

قبول دستیابی کشوری مستقل و تحریم شده از منطقه خاورمیانه به چرخه کامل سوخت هسته ای، آن هم با تکیه بر همت دانشمندان جوان داخلی، برای غربی ها بسیار سخت بود. ار سوی دیگر رسانه های صهیونیستی و برخی کشورهای منطقه نیز با تبلیغات گسترده و مسموم تلاش کردند فعالیت های صلح آمیز ایران را به عنوان تهدیدی بزرگ برای کل جهان معرفی کنند.

کشورهای غربی و آمریکا در ابتدا هیچ گونه حق غنی سازی را برای ایران قائل نمی شدند و خواستار توقف کامل کلیه فعالیت های ایران شده بودند. آنها تلاش کردند با تهدید به اقدام نظامی و صدور تحریم های پی درپی ایران را وادار کنند تا از حقوق هسته ای خود دست بکشد.

اما با گذشت زمان و ادامه پیشرفت های هسته ای ایران، غربی ها به این نتیجه رسیدند که با فشار و تحریم ایران از حقوق هسته ای خود دست نمی کشند.

از سوی دیگر تیم مذاکره کنندگان هسته ای کشورمان با انجام مذاکرات طولانی و فشرده ضمن تاکید بر حقوق هسته ای ایران ، تلاش کردند بهانه های تبلیغات مسموم صهیونیست ها در مورد تهدیدزا بودن فعالیت های هسته ای ایران را خنثی کنند. عاقبت پس از مذاکرات طولانی ، زحمات دانشمندان ایران و دستگاه دیپلماسی کشورمان به نتیجه رسید و در آخرین دور مذاکرات انجام گرفته در لوزان سوئیس توافقات اولیه اما مهمی بین ایران و دیگر کشورهای قدرتمند جهان حاصل شد تا ضمن به رسمیت شناخته شدن حقوق مسلم هسته ای ایران، بهانه های تهدیدزا بودن فعالیت ها نیز از دشمنان گرفته شود.

اگر چه دشمنان در موارد مختلف هرگز از تبلیغات مسموم خود بر علیه ایران دست نخواهند کشید اما در عرصه عملی امروز جهان ، حقوق هسته ای ایران را به رسمیت شناخته است و باب جدیدی در برای فعالانه ومقتدرانه ایران در مناسبات جهانی گشوده شده است پس بر مسئولان فرض است این راه را تا انتها ادامه دهند و در تنظیم توافقنامه نیز در برابر هرگونه ابهام برای دستیابی به اهداف تعیین شده و حذف یکباره کلیه تحریم ها پافشاری کنند.

ملت قهرمان ایران قدردان زحمات مسئولان و تیم مذاکره کننده است و در استان ولایتمدار اردبیل نیز نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل به اتفاق استاندار تلاشگر استان در پیامی مشترک این موفقیت را به رهبر معظم انقلاب و در پیامی دیگر به رئیس جمهور محترم تبریک گفته از تلاش و مجاهدت تیم مذاکره کننده قدردانی کردند.

جا دارد در سالروز فناوری هسته ای ، یاد دانشمندان نخبه جوان همچون استاد شهید مسعود علی محمدی، استاد شهید مجید شهریاری، استاد شهید داریوش رضایی مقدم و استاد شهید مصطفی احمدی روشن را گرامی بداریم.