جهش تولید | جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

رودخانه‌های شهرستان نیر لایروبی می‌شوند - خبر

 

 

رودخانه‌های شهرستان نیر لایروبی می‌شوند

فرماندار نیر گفت: مطالعات ۲۶۶ کیلومتر نقشه‌برداری و تعیین حد بستر و حریم رودخانه‌های این شهرستان با هدف ساماندهی و لایروبی انجام می‌شود.

رودخانه‌های شهرستان نیر لایروبی می‌شوند
ابراهیم امامی گفت: طول رودخانه‌های شهرستان نیر۳۱۶ کیلومتر می‌باشد که ۵۰ کیلومتر آن‌ در سال‌های‌ گذشته نقشه‌برداری شده است.
 
وی همچنین با اشاره به وجود رودخانه‌های دایمی و پرآب در شهرستان نیر بر لزوم برنامه‌ریزی جهت بهره‌برداری از پتانسیل این رودخانه‌ها تاکید کرد.
 
او افزود: ساماندهی رودخانه‌های داخل شهرستان برای جلوگیری از دخل و تصرفات باید در اولویت باشد و شرکت آب منطقه‌ای اردبیل در این زمینه به وظایف قانونی خود عمل می‌کند.
 
وی همچنین با ارائه گزارشی از وضعیت موجود سد یامچی گفت: از اول سال تاکنون حدود ۸۹ میلی متر در حوزه آبریز سد یامچی بارندگی بوده که نسبت به دیگر مناطق استان ورودی این سد مناسب است.
 
امامی تشریح‌کرد: ورودی سد یامچی تاکنون ۱۸ میلیون مترمکعب و حجم آب موجود سد نیز ۲۰ میلیون مترمکعب بوده است.
 
وی با اشاره به کاهش حجم آب در پشت سد یامچی در سال‌های اخیر نسبت به سال‌های گذشته گفت: افزایش برداشت آب و مصرف بی‌رویه آن باعث کاهش منابع آب در منطقه شده و باید برای مصرف بهینه آب و صرفه‌جویی در این نعمت خدادادی تلاش کنیم.
 
فرماندار نیر  همچنین از انسداد ۲ حلقه چاه غیرمجاز در محدوده این شهرستان خبر داد و افزود: این چاه‌ها به همت اداره منابع آب نیر در روستای اوجغاز با همکاری نیروهای قضایی و انتظامی مسدود شد.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، وی همچنین با بیان اینکه اداره منابع آب با نظارت و گشت‌زنی مانع برخی اقدامات در زمینه حفر چاه غیرمجاز است، اظهارداشت: در هفته‌های آینده اقدامات خوبی در زمینه آزادسازی حریم و بستر رودها انجام خواهیم داد.