رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۶ تیر ۱۳۹۸

رودخانه‌های اردبیل دوران افول را سپری می‌کنند - خبر

 

 

رودخانه‌های اردبیل دوران افول را سپری می‌کنند

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: اکثر رودخانه‌های استان اردبیل دوران کم آبی و افول خود را سپری می‌کنند و ضرورت دارد به جای بهره‌برداری‌های نامناسب در تقویت این منابع ارزشمند تلاش و جدیت انجام شود.

رودخانه‌های اردبیل دوران افول را سپری می‌کنند

 بهروز محمدی پیش از ظهر امروز در جلسه کارگروه توسعه معدن در اردبیل اظهار کرد: ما در استان اردبیل 3 هزار و 400 کیلومتر طول رودخانه‌ای داریم که یک‌هزار و 800 کیلومتر آن به ترتیب با اولویت‌بندی و مطالعات انجام شده در قالب بستر و حریم رودخانه‌ها مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.

وی با یادآوری اینکه بر اساس نیازهای فصلی و مطالعات انجام شده بهره‌برداری‌ها از این رودخانه‌ها انجام می‌شود، گفت: با توجه به بارندگی‌های کم و خشکسالی‌های چند سال اخیر میزان بهره‌برداری از این رودخانه محدوده شده به طوری که سعی می‌شود با کارهای کارشناسی اجازه برداشت از بستر و حریم برخی رودخانه‌ها داده نشود.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با رد هر گونه برخورد سلیقه‌ای امور آب و صدور سند، افزود: با توجه به پیچ و خم‌های رودخانه‌ها و میزان دبی و مسیر تلاقی آنها سعی می‌شود ظرفیت بهره‌برداری و صدور مجوزها متفاوت باشد که به هیچ عنوان این اقدام برخورد سلیقه‌ای نیست بلکه اظهارنظرهای کارشناسی دقیق در این حوزه است.

محمدی ادامه داد: ما با تدابیری که به شکل برنامه‌های 25 ساله اندیشیده‌ایم میزان بستر و حریم رودخانه و حریم آن را در نظر می‌گیریم اما با توجه به خشکسالی‌های اخیر و رسوبات کمی که بر اثر سیلاب‌ها در رودخانه‌ها ته‌نشین می‌شود اکثر رودخانه‌های ما دوران افول خود را سپری می‌کنند و ظرفیت ذخیره و آب‌آوری آنها بسیار پایین است.

این مسئول بی‌توجهی‌ها در حوزه مهندسی رودخانه‌ها و نادیده گرفتن طرح‌های حفاظتی و بهره‌برداری درست را یادآور شد و بیان کرد: ما در گذشته فقط به طرح‌های توسعه‌ای نظیر احداث سدها و سازه توجه کردیم و هیچ برنامه‌ای در حوزه حفاظتی نداشتیم.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل از ارائه طرح بهبود مهندسی رودخانه‌ها در قالب 11 پروژه مشخص و متفاوت خبر داد و افزود: با تامین اعتبار امیدواریم وضعیت بحرانی را در این حوزه سپری کرده و یک وضعیت خوبی را در بهره‌برداری‌های معدنی شاهد و ناظر باشیم.

محمدی ادامه داد: به جای برداشت مصالح و معادن رودخانه‌ای پیشنهاد می‌کنیم معادن کوهی در اولویت باشد تا امکان بازتوانی و تقویت رودخانه‌ها با منابع آب مناسب فراهم آید.

وی ضرورت آشنایی ناظرین با مقررات رودخانه‌ای و نحوه بهره‌برداری‌ها و نظارت‌ها را در این حوزه ضروری اعلام کرد و گفت: ناظرین در این حوزه چشم و چراغ ما هستند که می‌توانند از منافع ملی محافظت کرده و صیانت داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل در پایان سخنان خود سیاست کلی شرکت آب منطقه‌ای را تغییر رویه در برداشت معادن کوهی به جای رودخانه‌ای و همچنین بها دادن به تقویت ظرفیت‌ها و توانمندی‌های حوزه رودخانه‌ای اعلام کرد.