رونق تولید ملی | شنبه، ۳ اسفند ۱۳۹۸

رشد 11 درصدی سفر گردشگران به استان اردبیل - خبر

 

 

رشد 11 درصدی سفر گردشگران به استان اردبیل

سفر گردشگران به استان اردبیل در یکسال گذشته 11 درصد رشد داشته است.

 

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در مراسم تجلیل از فعالان صنعت گردشگری استان با اعلام این خبر افزود: تعداد مسافران خارجی استان هم در یکسال گذشته 12.8 درصد افزایش یافته است.

کریم حاجی‌زاده رشد سرمایه گذاریها در زیرساخت های گردشگری استان و افزایش فعالیت آژانس های مسافرتی را از دلایل عمده افزایش میزان مسافران وارد شده به استان برشمرد و تصریح کرد: در سال گذشته دو هزار و 500 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های گردشگری استان اردبیل انجام شده است که این رقم چند برابر میزان اعتبارات عمرانی تمامی دستگاه‌های اجرایی استان است.

این مسئول همچنین از رشد 100 درصدی تعداد آژانس‌های مسافرتی در استان در سه سال اخیر خبر داد و گفت: آژانس های مسافرتی استان در گذشته صرفا در بخش زیارتی فعالیت می کردند، اما خوشبختانه در سالهای اخیر فعالیت آنها در دیگر حوزه های گردشگری افزایش یافته است.

وی با یادآوری اینکه بهبود خدمات می‌تواند منجر به توسعه صنعت گردشگری شود اظهار کرد: تلاش می کنیم تا روند افزایش سرمایه گذاری و توسعه خدمات‌رسانی آژانس های مسافرتی در استان تدوام یابد و دولت هم از ادامه این روند حمایت می کند.

مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان با بیان اینکه سرمایه گذاری بخش خصوصی در گردشگری استان توانسته در اشتغال‌زایی نقش کلیدی ایفا کند گفت: در یکسال اخیر در پی سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش گردشگری برای 781 نفر فرصت شغلی ایجاد شده است.

اردبیل جزو پنج استان برتر کشور در زمینه دارا بودن ظرفیت ها و جاذبه های متنوع گردشگری به شمار می رود. از زمان استان شدن اردبیل تاکنون، توسعه صنعت گردشگری همواره یکی از محورهای توسعه این استان اعلام شده است.

حاجی‌زاده اشتغال بخش صنایع دستی را نیز  24 هزار نفر برشمرد و بیان کرد: از این تعداد 13 هزار نفر کارت اشتغال داشته و سه هزار و 500 نفر از آنها تحت پوشش بیمه هستند که در عین حال پوشش بیمه هزار و 500 نفر در دست بررسی است.

که در هتل لاله سرعین برگزار شد

اصلی‌ترین هدف ما بالا بردن توان بخش خصوصی و تسهیل‌سازی روند سرمایه‌گذاری در استان اردبیل است که در این زمینه و در برگزاری کلاس‌های آموزشی در استان جزء استان‌های برتر کشور بوده‌ایم.

وی اضافه کرد: به طور متوسط ۱۰ تا ۱۱ درصد شیب رشد در حوزه جذب گزدشگران در استان داشتیم که نه‌تنها باید این روند حفظ شود بلکه باید برنامه‌ای برای افزایش آن در آینده داشته باشیم.

اردبیل بر لزوم ایفای نقش برجسته دفاتر گردشگری در سطح استان تاکید شد

معاون امور عمرانی استاندار اردبیل:دولت از سرمایه گذاران بخش گردشگری حمایت می کند

جعفر فهیمی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل گفت: دولت تدبیر و امید از سرمایه گذاران بخش خصوصی با هدف اشتغال زایی و رونق اقتصادی حمایت می کند.

دولت از سرمایه گذاران بخش گردشگری حمایت می کند

مدیذ میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل افزود: در مسیر تحقق اهداف دولت گردشگری پایدار بیشتر مد نظر است و باید دنبال برنامه ریزی برای این مقوله بود.

او اظهار کرد: تمام سرمایه گذاری ها در استان اردبیل باید بر اساس مطالعه پیش برود و مشاوران هم با تمام موانع را احصا کنند تا مشکلی در سرمایه گذاری ها بوجود نیاید.

وی به قابلیت های گردشگری استان اردبیل اشاره کرد و افزود: بخش اعظم این پتانسیل ها که مربوط به طبیعت زیبای استان است بیش از استان های گیلان و مازندران است.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل هم در این جلسه گفت: بخش خصوصی ۲۵ هزار میلیارد ریال در بخش گردشگری این استان سرمایه گذاری کرده که نشان از توجه به بخش گردشگری است.

کریم حاجی زاده افزود: در سال گذشته نیز 970 میلیارد ریال صرف توسعه و رونق صنعت گردشگری استان شد که این سرمایه گذاری ها بیشتر از اعتبارات عمرانی استان است.

ظرفیت‌های گردشگری شهرستان‌های اردبیل احصا می‌شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل گفت: ظرفیت‌های گردشگری شهرستان‌ها و تمامی نقاط اردبیل به منظور توسعه همه‌جانبه استان احصا می‌شود.

جعفر فهیمی اظهار داشت: استان اردبیل از تمامی نقاط ایران مزیت‌های گردشگری‌ برتری دارد و باید بتوانیم این موهبت‌ها و نعمت‌های طبیعی را در راستای جذب گردشگر استفاده کنیم.

وی گفت: بخش اعظم طبیعت استان اردبیل مربوط به نعمت‌های خدادادی دامنه‌های سبلان بوده که باید برای این مناطق برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشیم تا بتوانیم برای میزبانی از گردشگران داخلی و خارجی آماده باشیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل افزود: یکی از مشکلات جاده‌ها و مسیرهای استان برای گردشگران کیفیت پایین آسفالت بوده که در این رابطه مشکل کمبود اعتباری نداریم بلکه باید بتوانیم کیفیت آسفالت را افزایش داده تا عمر آن بیشتر شود و کمتر شاهد از کارافتادگی آسفالت باشیم.

فهیمی تصریح کرد: دفع فاضلاب و پسماند شهرهای گردشگری نیز حائز اهمیت بوده و در دولت نیز توجه خاصی به حوزه گردشگری شده و باید بتوانیم گردشگری پایدار را ایجاد کرده و آیتم‌های جذب گردشگران ر عملیاتی کنیم.

وی بیان کرد:‌ تمامی شهرستان‌ها و مناطق استان دارای جاذبه‌ها و مزیت‌های گردشگری بالایی هستند که باید احصا شوند تا بتوانیم توسعه جغرافیای استان اردبیل را به صورت همه‌جانبه انجام دهیم و تمامی نقاط این استان در شمال و جنوب در صنعت گردشگری ورود کرده و پیشرفت کنند.

با توجه به اینکه گردشگری دومین محور توسعه برای استان اردبیل تعریف شده است در جلسه امروز مدیران دفاتر گردشگری استان اردبیل بر لزوم ایفای نقش برجسته دفاتر گردشگری در سطح استان تاکید شد

 با توجه به اینکه گردشگری دومین محور توسعه برای استان اردبیل تعریف شده است بر لزوم ایفای نقش برجسته دفاتر گردشگری در سطح استان تاکید شد.

 نادر فلاحی مدیرعامل این انجمن ضمن تبریک این روز به مدیران دفاتر و آژانس‌های مسافرتی‌، از این دفاتر بعنوان یکی از بازوان اصلی توسعه و رونق صنعت گردشگری استان یاد کرده و از فعالیت‌های آنان تشکر کرد.

متاسفانه برخی از مجموعه‌هایی که هیچ مجوزی برای فعالیت‌های گردشگری ندارند به فعالیت‌ در این حوزه مشغول هستند که حتی در برخی موارد هتل‌ها و مجموعه‌های حمل و نقل به صورت غیرتخصصی در کارهای تورگردانی ورود پیدا کرده‌اند که نیازمند توجه و نظارت بیشتر سازمان‌های مربوطه در این حوزه است.

مدیران و نمایندگان هر یک از دفاتر به ارائه نظرات و بیان مشکلات این صنعت در استان پرداخته و بر لزوم تعامل و همکاری بیشتر این انجمن با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل برای افزایش وارتقا سطح خدمات دهی این صنف و رفع موانع و مشکلات صنعت گردشگری در استان ونیز تفویض اختیارات نظارتی واداری ازطریق اداره کل میراث فرهنگی به این انجمن تاکید شد.

اعضای هیات مدیره این انجمن به اتفاق در پایان ضمن تشکر از اعضای حاضر در جلسه از احصا و جمع‌بندی مسائل و مشکلات بیان شده در این جلسه خبر داده و اعلام کردند که در روز های آتی با برگزاری نشست هایی با مدیران و مسئولان استانی تلاش خواهند کرد تا با افزایش تعامل و همکاری‌های لازم مسائل و مشکلات این صنف بعنوان یکی از بازوان اصلی بخش خصوصی در توسعه صنعت گردشگری استان را با رفع موانع موجود مرتفع نمایند.