جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

رشد مصرف 8 درصدی سالانه در برق بایستی با مدیریت صحیح اصلاح شود - خبر

 

 

رشد مصرف 8 درصدی سالانه در برق بایستی با مدیریت صحیح اصلاح شود

 

مدیر‌عامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل گفت: رشد سالانه مصرف برق که معادل 8 درصد در سطح کشور است باید با الگوهای مدیریت صحیح مصرف اصلاح شده و به حداقل برسد.

 

خبرگزاری فارس: رشد مصرف 8 درصدی سالانه در برق بایستی با مدیریت صحیح اصلاح شود

 

علیرضا علیزاده پیش از ظهر امروز همزمان با روز صنعت برق در نشست با خبرنگاران در اردبیل اظهار داشت: اهمیت انرژی الکتریکی در همه جوامع مشخص است چرا که بخش عظیمی از سرمایه‌گذاری‌های صنعت برق در تامین سالم این انرژی تولید و توزیع مناسب آن هزینه می‌شود.

وی دسترسی مناسب بودن تکنولوژی، ارزان بودن انرژی برق و دسترسی راحت به این انرژی را از علل علاقه‌مندی مردم به استفاده از انرژی برق بیان کرد و گفت: صنعت برق در حال حاضر بدون دستیابی به الگوی مناسب در مصرف و تامین آن دچار مشکل است که ضرورت دارد مدیریت مصرف همچنان مورد توجه قرار گیرد.

مدیر‌عامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل تصریح کرد: رشد سالانه هشت درصد مصرف برق زمینه‌ای را فراهم کرده تا ما به دنبال توسعه زیرساخت‌ها باشیم که این امر خود هزینه‌های زیادی را به دنبال دارد و تناسبی با برنامه‌های توسعه شرکت برق ندارد.

علیزاده شاخص شدت مصرف برق در کشور را دو برابر متوسط جهانی و چهار برابر کشور آلمان و ژاپن بیان کرد و افزود: ما در الگوی مصرف و همچنین بد مصرف کردن برق با هیچ معیار و الگوی جهانی مطابقت نداریم به طوری که اتلاف انرژی از جمله برق برای بسیاری از افراد جامعه ما عادی شده است.

این مسئول تاکید کرد: با وجود اینکه در این زمینه راهکارهای اساسی پیشنهاد شده است اما ما به دنبال رعایت الزامات مدیریت مصرف به شکل بهینه هستیم که از دیدگاه اسلام نیز موضوع اسراف مذموم شمرده شده و در آیات قرآن کریم موضوع مدیریت مصرف مورد توجه واقع شده است.

مدیر‌عامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل افزایش تقاضای انرژی با توجه به افزایش جمعیت و نیاز به توسعه جدید را یادآور شد و ادامه داد: ما با محدودیت منابع انرژی فسیلی روبه‌رو هستیم که اگر این ذخایر را درست مصرف نکنیم به سرعت به سمت اتمام این منابع حرکت می‌کنیم.

علیزاده محدودیت منابع مالی مورد نیاز در سرمایه‌گذاری‌های کلان با روند افزایش هشت درصدی مصرف برق را در طول سال بیان کرد و یادآور شد: با این وضعیت امر تولید، توزیع و انتقال نیرو به سرمایه‌گذاری کلان نیازمند است که باید در تامین آن تلاش و جدیت کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، وی در پایان سخنان خود آثار زیانبار زیست محیطی سوخت‌های فسیلی را خاطرنشان کرد و گفت: هر چند برق و مصرف آن جزو انرژی‌های پاک است اما اگر به پشت پرده تولید برق در نیروگاه ها توجه کنیم در این زمینه به دلیل استفاده از سوخت فسیلی محیط زیست دچار چالشی جدی شده است که باید آثار زیانبار آن را به هر نحو ممکن از بین ببریم.