جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

رتبه سوم اردبیل در میزان تولید عسل در کشور - خبر

 

 

رتبه سوم اردبیل در میزان تولید عسل در کشور

معاون جهاد کشاورزی اردبیل گفت: میزان تولید سالیانه عسل استان اردبیل 6 هزار و 43 تن بوده که در مجموع در رتبه سوم کشوری قرار می‌گیرد.

رتبه سوم اردبیل در میزان تولید عسل در کشور

نوبخت اژدری اظهار کرد: تعداد کندوهای زنبور عسل استان اردبیل بالغ بر 341 هزار کندو می‌باشد که 99 درصد آن‌ها به صورت مدرن و تنها یک درصد آنها به صورت کندوی بومی هستند.

وی افزود: تعداد افرادی که به این حرفه مشغول هستند 3 هزار و 864 نفر می‌باشند و تعداد 3 هزار و 258 نفر نیز در این زنبورستان‌ها به عنوان کارگر وتکنیسین زنبورداری مشغول بکار هستند تا مجموع افرادی که در این حرفه مشغول بکارند بالغ بر 7 هزار نفر شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی اردبیل یادآور شد: میزان تولید عسل استان 6 هزار و 43 تن  و میانگین تولید از هر کندوی مدرن 19 کیلوگرم است که از هرکندوی بومی 10 کیلوگرم تولید می‌شود واستا ن اردبیل همه ساله در تولید عسل از کندوی بومی رتبه اول کشوری را به خود اختصاص می‌دهد. همچنین از کل تولیدی مقدار هزار تن سرانه مصرف استان است.

به گزارش خبرگزاری فارس، اژدری افزود : استان اردبیل در تولید عسل رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده و درصد تولید عسل استان نسبت به کلش کشور 8/7 درصد و اشتغال استان در صنعت زنبور داری نسبت به کل استانها 2/5 درصد است