جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

راه‌اندازی گشت‌های ویژه یگان حفاظت در روز طبیعت در اردبیل - خبر

 

 

راه‌اندازی گشت‌های ویژه یگان حفاظت در روز طبیعت در اردبیل

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: همزمان با روز طبیعت گشت‌های ویژه یگان حفاظت محیط زیست این استان فعال می‌شود.

راه‌اندازی گشت‌های ویژه یگان حفاظت در روز طبیعت در اردبیل

سید رضا موسوی عصر امروز در جلسه هماهنگی برنامه‌های روز طبیعت در محیط زیست اردبیل اظهار کرد: با توجه به حضور گسترده مردم در روز طبیعت و نزدیکی تک تک افراد به مواهب خدادادی باید کمترین رد پایی از خودمان در طبیعت بگذاریم و اگر رد پایی نیز می‌ماند در مسیر سازندگی و تقویت و توسعه مولفه‌های زیست محیطی باشد.

وی ادامه داد: نسبت به رهاسازی سبزه‌ها در طبیعت و ماهیان قرمز در رودخانه‌ها و آبگیرها که گاه چهره نامناسب به مناطق طبیعتی بخشیده و آلودگی‌های اکوسیستمی و آبی را به همراه دارد مراقبت بیشتری انجام شود تا رهاسازی ماهی‌های قرمز که نوعی گونه مخرب اکوسیستم طبیعی است به منابع آبی لطمه‌ای وارد نکند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل عنوان کرد: ضرورت دارد در رهاسازی ماهیان قرمز و سبزه‌ها مکان‌هایی که شهرداری تعبیه کرده این اقلام را در آن مکان قرار داده  و رهاسازی کنیم تا مبادا ورودمان به طبیعت به آلودگی‌ها و برخی برهم خوردن اکوسیستم منجر نشود.

موسوی، حفاظت و حراست از حیات وحش و گونه‌های طبیعی را به همراه زیستگاه با ارزش آنها یادآور شد و افزود: در کنار استفاده از طبیعت باید به گردشگری مسئولانه که اکوتوریسم است بها داده شود تا در سایه توسعه گردشگری  عدم قطع شاخه‌های درختان، عدم ایجاد تعادل در مراتع و رویشگاه‌ها و رها نشدن زباله‌ها در طبیعت را شاهد نباشیم.

وی بیان کرد: انتظار می‌رود هر یک از شهروندان در روز طبیعت با توجه به حجم حضور خانواده‌ها کیسه‌های زباله را با خود به همراه داشته باشند تا از ریختن زباله و پسمانده به طبیعت جلوگیری شده و در هنگام بازگشت از سفر آن را در مکان‌های تعبیه شده تحویل بدهند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل ادامه داد: اگر ردپایی از ما در طبعیت می‌ماند نباید منجر به برخی آلودگی‌ها شود و یا بخواهیم خودروهای خودمان را تا دل طبیعت برده و زمینه تخریب و نابسامانی فضای عمومی را با آلودگی‌های احتمالی فراهم کنیم.

موسوی بیان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست در مسئولیت خطیر خود در این روز گشت‌های ویژه یگان حفاظت خود را در تمام مناطق استان فعال می‌کند تا با نگاه پیشگیرانه و از روی راهنمایی و ارشاد زمینه‌ای فراهم آید تا جلوی تخریب و تهدید طبیعت گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، وی بر ضرورت اطلاع‌رسانی مردم از طریق سامانه 1540 از هر گونه تخلف زیست محیطی تأکید وتبیین کرد: ما باهمکاری شهرداری اردبیل در روز طبیعت طرح‌ها و برنامه‌های به حداقل رساندن آسیب به محیط های طبیعی را به همراه آگاه‌سازی عموم مردم دنبال می‌کنیم و در کنار ما تشکل‌های مردم نهاد نیز همت کردند تا در این روز با تمام توان، ظرفیت و بضاعت خود در این حوزه وارد شده و کار ماندگاری را انجام دهند.