جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

راه‌اندازی خط ریلی و شهرک صنعتی ایران و جمهوری آذربایجان نهایی شد - خبر

 

 

راه‌اندازی خط ریلی و شهرک صنعتی ایران و جمهوری آذربایجان نهایی شد

استاندار اردبیل گفت: راه‌اندازی خط ریلی و شهرک صنعتی مشترک ایران و جمهوری آذربایجان در مناطق مرزی این استان در جریان برگزاری چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور به تصویب نهایی رسید.

راه‌اندازی خط ریلی و شهرک صنعتی ایران و جمهوری آذربایجان نهایی شد
اکبر بهنامجو افزود: با توجه به انعقاد تفاهم‌نامه راه‌اندازی خط ریلی بین ایران و جمهوری آذربایجان و همچنین ایجاد شهرک صنعتی مشترک،  اقدام نهایی در چهاردهمین اجلاس مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور در تهران انجام شد و تلاش بر این است راه‌اندازی این ۲ طرح مهم بزودی عملیاتی شود.
 
وی بیان کرد: با احداث خط ریلی، ارتباط تجاری و صادراتی استان اردبیل با جمهوری‌های قفقاز، کشورهای آسیای میانه و روسیه توسعه چشمگیری خواهد داشت ضمن اینکه ایجاد این مسیر ارتباطی زمینه راه‌اندازی صنایع و واحدهای تبدیلی و بسته‌بندی را نیز در منطقه فراهم می‌کند.
 
بهنامجو ادامه داد: در راه‌اندازی شهرک صنعتی مشترک نیز سه نقطه مرزی در استان اردبیل مورد شناسایی و از سوی طرفین مورد بررسی قرار گرفته است که در صورت تحقق و عملیاتی شدن تحول بزرگی در منطقه به لحاظ رونق اقتصادی و اشتغال ایجاد خواهد کرد.
 
وی بیان کرد: میزان صادرات استان اردبیل به جمهوری آذربایجان امسال به ۱۷۰ میلیون دلار رسیده و احداث این شهرک صنعتی مشترک منجر به افزایش تبادلات اقتصادی و تجاری بین دو طرف خواهد شد.
 
استاندار اردبیل گفت: شهرک صنعتی مشترک فصل جدیدی در روابط اقتصادی بین دو کشور دوست و همسایه خواهد گشود، ضمن اینکه احداث آن موجب تحولات عظیمی در حوزه اقتصادی در منطقه شمال غرب کشور خواهد شد.
 
راه‌اندازی شهرک صنعتی مشترک، بارانداز ریلی، ایجاد اتاق مشترک بازرگانی، شبانه‌روزی شدن گمرک بیله‌سوار،رونق حجم مبادلات ارزی، افزایش تبادلات میان ایران و آذربایجان در حوزه‌هایی نظیر برق‌رسانی، صنایع پتروشیمی ، فراهم شدن زیرساخت‌های مهمی همچون خط ریلی اردبیل - پارس‌آباد و سرمایه گذاری مشترک در حوزه گردشگری از جمله اقداماتی است که برای توسعه روابط دو کشور در استان اردبیل طی سال‌های اخیر انجام شده است.