جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

ذخیره بیش از ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب پشت سدهای استان اردبیل - خبر

 

 

ذخیره بیش از ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب پشت سدهای استان اردبیل

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل با بیان اینکه تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب پشت سدهای استان ذخیره شده است ، گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۵ درصد افزایش یافته است.

ذخیره بیش از ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب پشت سدهای استان اردبیل
باس جنگی مرنی  روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: ظرفیت سدهای استان به تعداد ۱۰ سد بزرگ و ۴۵ سد کوتاه بیش از ۳۰۰ میلیون متر مکعب می‌باشد. 
 
وی با بیان اینکه از فصل پاییز تاکنون  بطور متوسط بارش ۱۰۰ میلی متر  در ایستاههای باران سنجی آب منطقه ای اردبیل ثبت شده است بیان کرد: بر اساس آمار مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران، استان اردبیل در بین ۳۱‌ استان کشور از نظر آمار مقایسه‌ای بارش‌های رخداده در جایگاه مطلوب قرار گرفته است.
 
وی  با توصیه  کشاورزان پایین دست سدهای استان به مصرف بهینه آب اظهار کرد: با توجه به وضعیت منابع آبی انتظار می‌رود علاوه بر مدیریت بهینه مصرف و جلوگیری از اتلاف آب در فصل آبیاری، از کشت هرگونه محصول پر مصرف بهاره در پایین دست سدها و کشت برنج در حاشیه رودخانه‌ها خودداری شود.
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل همچنین به اجرای پایاب سد گیوی در شهرستان کوثر اشاره کرد و گفت: با تکمیل این پروژه ۶هزار هکتار اراضی این شهرستان زیر پوشش کشت آبی می‌رود.
 
وی بیان کرد: ۲۶۵ میلیارد ریال اعتبار مالی جدید برای تکمیل سد مخزنی گیوی از سوی  سازمان برنامه و بودجه کشور  اختصاص یافته است ولی برای تکمیل این پروژه باید اعتبار از محل‌های دیگر تامین شود.
 
جنگی مرنی اضافه کرد: با پیگیری مسوولان  استانی و اقدامات شرکت آب منطقه ای اردبیل، اولین قسط تسهیلات مالی از محل فاینانس داخلی بانک‌های کشاورزی و سپه (ماده ۵۶ قانون تنظیم مقررات مالی دولت) برای احداث شبکه آبیاری گیوی به مبلغ ۵۳۰ میلیارد ریال دریافت شده است و  دریافت بقیه اقساط این تسهیلات مالی به میزان ۲ هزار و ۱۳۰ میلیارد ریال هم پیگیری می‌شود.
 
به گفته وی، با تامین اعتبار مورد نیاز در کنار حفر تونل انتقال آب به شبکه آبیاری پایاب سد گیوی، تهیه حدود ۶۰ کیلومتر لوله‌های فولادی، چی آر پی و پلی اتیلن انجام می‌شود.