جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۹

دولت ۳۰ هزار میلیارد ریال در بخش کشاورزی استان اردبیل سرمایه‌گذاری کرد - خبر

 

 

دولت ۳۰ هزار میلیارد ریال در بخش کشاورزی استان اردبیل سرمایه‌گذاری کرد

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در تشریح دستاوردهای سفر رییس‌جمهوری در هفته گذشته به اردبیل گفت: در سایه توجه ویژه دولت ۳۰ هزار میلیارد ریال در بخش کشاورزی این استان سرمایه‌گذاری شد.

دولت ۳۰ هزار میلیارد ریال در بخش کشاورزی استان اردبیل سرمایه‌گذاری کرد

خلیل نیکشاد افزود: در این سفر ۸۷ طرح زیربنایی و تولیدی در زیر بخش‌های آب و خاک، صنایع تبدیلی و تکمیلی، گلخانه، دام و طیور، منابع طبیعی، آبخیزداری و عشایری با تامین اعتبار از محل تسهیلات بانکی، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و اعتبارات دولتی با اشتغالزایی هفت هزار نفر به طور همزمان افتتاح وکلنگ‌زنی شد.

او بیان‌کرد: همچنین از ۹ هزار و ۴۵۰ هکتار طرح شبکه آبیاری و زهکشی فرعی پایاب سد خداآفرین با اعتبار سه هزار و ۲۱۰ میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۱۸۰۰ نفر و قابلیت افزایش انواع محصولات کشاورزی به میزان ۲۲۰ هزار تن بهره‌برداری شد.

وی اظهارداشت: طرح احداث شبکه آبیاری و زهکشی فرعی در این استان با حجم عملیات ۴۲ هزار و ۴۳۵ هکتار از محل منابع صندوق توسعه ملی مصوب شده که تاکنون ۳۷ هزار هکتار از شبکه‌های مذکور اتمام و پنج هزار و ۳۸۰ هکتار با پیشرفت فیزیکی ۹۲ درصد در دست اجرا است که در صورت اتمام عملیات تامین آب و اجرای خطوط اصلی توسط وزارت نیرو قابل بهره‌برداری خواهد بود.

نیکشاد افزود: از سه هزار و ۱۱۰ هکتار از اراضی کشاورزی تجهیز شده به سامانه نوین آبیاری با اعتبار ۳۸۰ میلیارد ریال نیز بهره‌برداری شد.

او گفت: هفته گذشته ۲ پروژه مجتمع گلخانه‌ای در سطح ۱۷ هکتار با ۶۱۰ میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۱۷۰ نفر ظرفیت تولید سالانه حدود ۱۰ هزار تن متناسب به نوع محصول انواع سبزی و صیفی بهره‌برداری شد.

وی افزود: در این سفر عملیات اجرایی ۳۵۰ هکتار توسعه واحدهای گلخانه‌ای در قالب فاز اول شهرک کشاورزی ۱۶۰۰ هکتاری با اعتبار هزار و ۴۷۰ میلیارد ریال و ایجاد ظرفیت شغلی ۲ هزار و ۹۲۰ نفر با مشارکت بخش خصوصی آغاز شد.

وی افزود: هفت طرح صنایع تبدیلی و تکمیلی با سرمایه‌گذاری ۱۹۰ میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۱۲۵ نفر با ظرفیت جذب و فراوری مواد خام کشاورزی به میزان ۶۰۰ هزار تن به بهره‌برداری رسید.

او افتتاح ۱۸ پروژه آبخیزداری و آبخوان‌داری از محل صندوق توسعه ملی در استان و اجرای ۲ طرح کارخانه روغن‌کشی گیاهی در اردبیل و پارس‌آباد را از دیگر طرح‌های افتتاحی ذکر کرد.

وی ادامه‌داد: طرح شبکه آبیاری زهکشی فرعی دشت فتحعلی هم که بخشی از طرح  ۹ هزار و ۴۵۰ هکتاری است با مساحت سه هزار و ۶۰۰ هکتار و اعتبار ۷۸۰ میلیارد ریال با اشتغال‌زایی ۶۰۰ نفر از محل منابع صندوق توسعه ملی اجرا شده ، در جریان سفر رییس‌جمهوری به استان اردبیل افتتاح شد.

استان اردبیل با بهره‌گیری از ظرفیت‌های خدادادی و کشاورزان و متخصصان هوشمند نقش بی‌بدیلی در کشاورزی کشور دارد.

این استان با تولید ۱۰۰ درصد بذور سورگوم و چغندرقند داخلی، ۸۰ درصد بذر هیبرید ذرت کشور با استفاده از فناوری کشت بافت بیش از ۲.۵ میلیون عدد غده مینی تیوبر سیب‌زمینی برای تولید هسته اولیه تولید بذر این محصول و همچنین تولید بذر هیبرید چندین رقم کلزای زمستانه موفق به تولید بذر استاندارد شده‌ است.

همچنین با فعالیت متخصصان شرکت دانش‌بنیان خصوصی و حمایت خاص دولت از سال ۹۲ کار اصلاح و معرفی ارقام گندم آبی و دیم با نیاز آبی کمتر در اردبیل آغاز و کارشناسان موفق به اصلاح و تولید و معرفی چندین رقم گندم متحمل به کم‌آبی، مقاوم به تنش‌های خشکی برای مناطق دیم و اقلیم سرد شده‌اند که تاثیر بسزایی در افزایش عملکرد و صرفه‌جویی در یک تا ۲ دو نوبت آبیاری دارد.