رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

درختان، ارزشمندترین نعمت الهی - خبر

 

 

درختان، ارزشمندترین نعمت الهی

درخت نماد آبادانی و مظهر زندگی است که باعث تلطیف هوا و صفا و پاکی طبیعت می شود.


درخت نماد آبادانی و مظهر زندگی است که باعث تلطیف هوا و صفا و پاکی طبیعت می شود. به همین خاطر در قرآن کریم از درختان به عنوان مواهب و نعمت های خداوند در بهشت یاد شده است.
درختان علاوه بر تولید حیاتی ترین نیاز انسان یعنی اکسیژن، در جلوگیری از فرسایش خاک زراعی و ممانعت از برخاستن ریز گردها و وقوع سیل نقش مهمی دارند. در محیط های شلوغ شهری نیز وجود درختان و فضای سبز به آرامش روحی و روانی انسانها کمک می کند.
برابر آمار حدود 65 هزار هکتار جنگل در استان اردبیل وجود دارد که کمتر از سه درصد مساحت استان اردبیل را شامل می شود و این میزان پایین تر از استانداردهای کشوری است. کارشناسان می گویند برای رسیدن به سطح سرانه جنگل در کشور، استان اردبیل به بیش از 200 هزار هکتار جنگل کاری نیاز دارد .
امسال اداره کل منابع طبیعی استان برای کاشت حدود 200 هکتار جنگل در استان برنامه ریزی کرده است اما نباید در کنار این درختکاری ها تخریب جنگلها و مراتع استان غافل بود.
در عین حال کمبود درخت فقط محدود به عرصه های جنگلی نیست و در بسیاری از مناطق شهری و روستایی استان نیاز درختکاری و توسعه فضای سبز احساس می شود.
لذا از مردم فهیم استان انتظار می رود جهت ایجاد محیطی شاداب تر و سالمتر برای زندگی خود و فرزندانشان ، ضمن حفاظت از درختان موجود، در فرصت هایی که دست می دهد از درختکاری غفلت نکنند.
اگر چه این هفته به عنوان هفته نمادین درختکاری در کشور تعیین شده است اما در استان اردبیل بهترین فصل برای کاشت درخت اواسط فروردین و تا اوایل اردیبهشت ماه است. شایسته است که با آغاز فصل بهار هر کدام از ما یک درخت بکاریم و درختکاری و حفظ طبیعت و سبزینگی را به کودکان خود نیز آموزش دهیم چرا که بر اساس روایات اسلامی کاشتن هر درخت به دوام حیات انسان ها کمک شایانی می کند.