جهش تولید | دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۹

درج اطلاعات مرتبط با تنوع فرهنگی اقوام ایرانی در اطلس مردم نگاری سرزمین - خبر

 

 

درج اطلاعات مرتبط با تنوع فرهنگی اقوام ایرانی در اطلس مردم نگاری سرزمین

رئیس پژوهشکده مردم شناسی گفت: بارگذاری اطلاعات اطلس مردم نگاری سرزمین آغاز شده و در نظر داریم تنوع‌های فرهنگی اقوام ایرانی در این اطلس درج شود.

درج اطلاعات مرتبط با تنوع فرهنگی اقوام ایرانی در اطلس مردم نگاری سرزمین

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان علیرضا حسن زاده، رئیس پژوهشکده مردم شناسی ظهر امروز در حاشیه شورای ثبت میراث ناملموس کشور گفت: تدوین اطلس مردم نگاری سرزمین از چندی پیش آغاز شده که فاز نخست با محور نوروز و یلدا بود.

وی افزود: بارگذاری اطلاعات غذا، پوشاک و سیستم های آبیاری شهرها آغاز شده و به زوی اطلاعات تنوع فرهنگی، اخلاق زیست محیطی، اقتصاد و صنعت میراث و مطالعات مربوط به حوادث طبیعی از جمله سیل و زلزله نیز درج می شود.

رئیس پژوهشکده مردم شناسی اظهار کرد: در طول تاریخ، فرهنگ همواره نقطه اتصال اقوام ایرانی بوده و فرهنگ خواستگاه اقوام ایرانی است که در حین تنوع در بین اقوام می تواند زمینه ساز وحدت  اقوام نیز باشد.

حسن زاده با تاکید به اینکه سازمان میراث فرهنگی به دنبال ثبت میراث معنوی اقوام با رویکرد همگرایی فرهنگی است، افزود: فرهنگ ایرانی به باغی می ماند که هر گلی بوی خود را دارد و ثبت میراث معنوی مورد تاکید ما است.

وی با بیان اینکه فرایند ثبت به چند هدف کلی توجه دارد، گفت: از جمله نمایش تنوع فرهنگی، تاکید بر عناصر کلیدی هویت فرهنگی ایرانیان با توجه به گستره جغرافیایی و تاکید بر تداوم فرهنگ ایرانی و عناصر میراث ناملموس به مثابه تجربه زنده و پایدار مورد تاکید است.

رئیس پژوهشکده مردم شناسی معتقد است ثبت و معرفی میراث معنوی می تواند موجب تقویت همدلی تمامی گروه ها و اقوام ایرانی شود.