رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۶ تیر ۱۳۹۸

دانشگاه محقق اردبیلی مسئول ساماندهی ارتباطات علمی و فناوری ایران و گرجستان شد - خبر

 

 

دانشگاه محقق اردبیلی مسئول ساماندهی ارتباطات علمی و فناوری ایران و گرجستان شد

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی از انتخاب دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان مسئول ساماندهی ارتباطات علمی و فناوری ایران و گرجستان خبر داد.

دانشگاه محقق اردبیلی مسئول ساماندهی ارتباطات علمی و فناوری ایران و گرجستان شد
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، گودرز صادقی، رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در تشریح نتایج دیدار دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران و الکساندر جه جه لاوا معاون نخست وزیر و وزیر آموزش علوم گرجستان که برای حضور در مراسم تحلیف رئیس ‌جمهور به تهران سفر کرده است، گفت: این سفر در پی سفر اخیر وزیر علوم و هیات ایرانی به گرجستان و به منظور شرکت در مراسم تحلیف رئیس ‌جمهور از طرف نخست‌ وزیر این کشور صورت گرفته است .
 
وی افزود: دانشگاه محقق اردبیلی از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان مسئول ساماندهی ارتباطات علمی و فناوری بین دو کشور ایران و گرجستان انتخاب شد .
 
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: همچنین دانشگاه ارومیه به دلیل حضور اقلیت ‌های ارمنی در این شهر، به عنوان مسئول ارتباطات علمی بین ایران و ارمنستان انتخاب شد .
 
صادقی از تشکیل کنسرسیوم دانشگاه‌ های ایران و گرجستان خبر داد و خاطرنشان کرد: در این کنسرسیوم دانشگاه‌ های منتخب از جمهوری اسلامی ایران که عمدتا از شمال کشور خواهند بود و همچنین دانشگاه ‌هایی از گرجستان حضور خواهند یافت و اولین جلسه مشترک آن در سالجاری در تهران یا اردبیل برگزار خواهد شد .
 
وی گفت: در این نشست بنده پیشنهاد دادم با توجه به اینکه در اکثر کشورها کرسی ایرانشناسی وجود دارد ولی ایران در این زمینه به صورت فعال عمل نکرده است، در گام اول دو واحد درس گرجستان‌ شناسی تعریف شود و این درس در برخی رشته ‌های دانشگاه محقق اردبیلی به صورت اختیاری و یا اجباری ارائه شود تا اطلاعات و آشنایی اولیه گرجی برای دانشجویان حاصل شود.
 
رئیس دانشگاه محقق اردبیلی ادامه داد: وزرای علوم دو کشور از این پیشنهاد استقبال کردند و مقرر شد سفارت گرجستان در تهران همکاری ‌های لازم را در این خصوص انجام دهد .
 
وی گفت: با توجه به اینکه بیش از ۲۰ نفر ایرانشناس در گرجستان وجود دارد، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از ما خواست برای آشنایی بیشتر آنان با جمهوری اسلامی ایران و استان اردبیل، تور ویژه گردشگری برای آنان برگزار کنیم .
 
گفتنی است ۶ درصد جمعیت گرجستان مسلمان و آذری هستند و قومیت ‌های مختلف با صلح و صفا در این کشور زندگی می‌ کنند .