سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

دامپزشکی در کنترل بیماری تب برفکی جامعه عشایری تلاش کند/ تقویم کوچ عشایر مشخص است - خبر

 

 

دامپزشکی در کنترل بیماری تب برفکی جامعه عشایری تلاش کند/ تقویم کوچ عشایر مشخص است

مدیرکل امور عشایری استان اردبیل گفت: دامپزشکی با اکیپ‌های تخصصی خود در کنترل بیماری تب برفکی در آستانه کوچ عشایر شاهسون ورود پیدا کرده و زمینه کنترل این بیماری را فراهم کند.

دامپزشکی در کنترل بیماری تب برفکی جامعه عشایری تلاش کند/ تقویم کوچ عشایر مشخص است

قادر هنرمند صبح امروز در آستانه ششمین جشنواره کوچ عشایر در جمع خبرنگاران در اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل اظهار کرد: جشنواره کوچ عشایر 22 اردیبهشت ماه در منطقه جعفرآباد بیله‌سوار برگزار خواهد شد تا سومین ایل شاهسون به عنوان سومین ایل بزرگ کشور توانمندی خود را به نمایش بگذارد.

مدیرکل امور عشایری استان اردبیل گفت: دامپزشکی با اکیپ‌های تخصصی خود در کنترل بیماری تب برفکی درآستانه کوچ عشایر شاهسون ورود پیدا کرده و زمینه کنترل این بیماری را فراهم کند.

هنرمند گفت: در سطح کشور 90 ایل عشایری وجود دارد که ایل شاهسون با همه توانمندی‌های خود سومین ایل بزرگ کشورمان است و ما برگزاری ششمین جشنواره ملی کوچ عشایر با مشارکت جوامع عشایری سایر استان‌ها تلاش خواهیم کرد تا ظرفیت‌ها و قابلیت‌های جامعه عشایری شاهسون را به نمایش بگذاریم.

مدیرکل امور عشایری استان  اردبیل از برپایی 12 مورد آلاچیق در قالب این جشنواره خبر داد و افزود: در ششمین جشنواره کوچ عشایر به صورت نمادین کوچ جامعه عشایری را به همراه آداب و سنن ایل شاهسون همچون عروسی نمادین و آیین حنابندان آنها به همراه آداب و رسوم زندگی سنتی جامعه عشایری به نمایش گذاشته می‌شود.

هنرمند با بیان اینکه در این جشنواره سعی می‌کنیم تا نحوه استفاده جامعه عشایری  از پنل‌های خورشیدی و نحوه تولید محصولات لبنی و دامی را به نمایش بگذاریم، گفت: هدف اصلی از برگزاری این جشنواره حفظ آداب و سنن و رسوم باعدالت جامعه عشایری است که قطعا نتایج خوبی را نیز برگزاری این جشنواره به همراه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: ما سعی‌مان بر این است تا در کنار نمایش توانمندی‌های جامعه عشایری به عنوان جامعه توانمند در کنار جامعه شهری و روستایی سعی کنیم تا این جشنواره فرصتی برای نمایش ابعاد مختلفی از زندگی کوچ عشایر باشد که با محوریت گردشگری طبیعی بیشتر مورد توجه و دقت نظر است.

مدیرکل امور عشایری استان  اردبیل با بیان اینکه تقویم کوچ عشایر متفاوت از این جشنواره است و قبل از مناسب بودن پوشش گیاهی در ییلاق اجازه کوچ به عشایر داده نمی‌شود، یادآور شد: با توجه به کوچ عشایر به دامنه‌های سبلان، باغرو و بزقوش سعی‌مان بر این است تا در تقویم مناسب کوچ عشایر را شاهد باشیم.

هنرمند متفاوت بودن زمان برگزاری این جشنواره را با آغاز آیین سنتی کوچ عشایر به صورت عملی و راهبردی یادآور شد و گفت: امیدواریم قبل از موعد مقرر که نیمه خرداد ماه است عشایر از کوچ زودهنگام پرهیز کنند و اجازه دهند در بهترین شرایط این امر اتفاق بیفتد.

به گزارش خبرگزاری فارس، وی از کنترل بیماری تب برفکی در جامعه عشایری به ویژه دام‌های کوچ‌روی آنها خبر داد و گفت: ما از دامپزشکی استان انتظار داریم یاریگر ما در کنترل و مهار بیماری تب برفکی باشند که از استان آذربایجان شرقی شیوع پیدا کرده و امروز بخشی از دام‌های ما را نیز تهدید می‌کند اما اگر اقدام به موقع انجام شود جلوی این خسارت عمده گرفته خواهد شد.