سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

دامپزشکی خلخال برای ارائه خدمات معاینه لاشه‌های قربانی آماده شد - خبر

 

 

دامپزشکی خلخال برای ارائه خدمات معاینه لاشه‌های قربانی آماده شد

رییس اداره دامپزشکی خلخال گفت: با افزایش تقاضا برای خرید گوشت قرمز و آلایش خوراکی دام ، بازرسی‌های بهداشتی در این شهرستان تشدید شده و دامپزشکان و کارکنان این اداره خدمات رایگان معاینه بهداشتی لاشه‌های دام قربانی شده را به مردم منطقه ارائه می‌کنند.

دامپزشکی خلخال برای ارائه خدمات معاینه لاشه‌های قربانی آماده شد

دکتر علی بهرو اظهارداشت: باتوجه به شیوع بیماری مشترک تب کریمه کنگو در برخی از استان‌ها ، از اهالی خلخال خواست می‌شود که از خرید گوشت‌ دام‌های ذبح غیرمجاز فاقد نظارت بهداشتی دامپزشکی و خارج از کشتارگاه‌ها بویژه کشتار دام در روستاها خودداری کنند.

وی با اشاره به همکاری خوب مردم در عید قربان سال گذشته با دامپزشکی در معاینه لاشه‌های قربانی شده دام قبل از مصرف افزود:  انتظار از مردم  خلخال حصول اطمینان از ممهور بودن لاشه‌ها  به مهر بهداشتی دامپزشکی هنگام خرید گوشت و تهیه فرآورده‌های خام دامی به صورت بسته بندی کددار و تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی از قصابی‌ها  و فروشگاه‌های مجاز می‌باشد.
وی گفت: دست‌اندرکاران تماس با دام‌های زنده ، دامداران ، کارگران دامداری‌ها ، ذبح‌کنندگان و سلاخان، کارگران کشتارگاه‌ها و تمام افراد مرتبط با دام نیز باید با دقت و حساسیت بیشتری موارد بهداشتی را رعایت کنند.

وی گفت: بیماری تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی مشترک بین انسان و دام و یک بیماری حاد تب‌دار و خونریزی دهنده است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون و ترشحات لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.

رییس اداره دامپزشکی خلخال بیان کرد:  دامداران از انتقال، خرید و فروش دام‌های مشکوک و غیربومی بدون مجوز دامپزشکی خودداری کرده و با استفاده از سموم مناسب دام‌ها و جایگاه‌های دامی را به طور مستمر و مداوم سمپاشی کرده و از جداسازی و له کردن کنه‌های موجود بر روی دام‌ها بپرهیزند.