جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

دامداران استان اردبیل در پیشگیری از بیماری تب کریمه هوشیار باشند - خبر

 

 

دامداران استان اردبیل در پیشگیری از بیماری تب کریمه هوشیار باشند

اداره کل دامپزشکی استان اردبیل اعلام‌کرد: با شروع فصل گرما و آغاز فعالیت و تکثیر کنه‌ها و ارتباط آن با برخی از بیماری‌ها از جمله تب کریمه کنگو ، عموم دامداران ، دامپروران و روستاییان استان باید نسبت به سمپاشی بدن دام‌ها و محل‌های نگهداری و اماکن دامی اقدام کنند.

دامداران استان اردبیل در پیشگیری از بیماری تب کریمه هوشیار باشند
براساس اطلاعیه روز چهارشنبه دامپزشکی استان اردبیل، یکی از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از این بیماری سمپاشی است و در این راستا با تمهیدات انجام شده سمـوم مجاز بـه انـدازه کافی تامین شده و دامداران می‌توانند برای تهیه آن به نزدیک‌ترین داروخانه دامپزشکی حتی در دورترین نقاط استان مراجعه و سموم مورد نیاز خود را به قیمت مصوب تهیه و استفاده نمایند.
 
در این اطلاعیه تصریح شده است: بیماری تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی و مشترک بین انسان و دام است که عامل اصلی بیماری نوعی ویروس از گروه خانواده آربو ویروس‌هاست و کنه‌ها ناقل و مخزن اصلی این بیماری بوده و نیش زدن کنه‌های آلوده مهم‌ترین راه انتقال این ویروس است.
 
بیمـاری در دام‌ها بدون علایم کلینیکی و معمولا به شکل تب خفیف که از ۲ تا ۷ روز متفاوت است بروز می‌کند و در این دوره کلیه ترشحات دام پرخطر می‌باشند.
 
اداره کل دامپزشکی استان در این اطلاعیه آورده‌است: تمامی دامداران ، کارگران دامداری‌ها ، چوپانان ، دلالان دام ، رانندگان وسایل حمل و نقل دام ، کارکنان میادین دام ، کارکنان کشتارگاه‌ها ( دامپزشکان ، سلاخان ، قصابان  و بازرسان بهداشتی گوشت) ، پشـم‌چینان و دسـت‌اندرکاران پشم و پوست دام و پرستاران بیمارستان‌ها می‌توانند در معرض خطر این بیماری باشند.
 
دامپزشکی استان اردبیل تاکید کرده است: گرچه سمپاشی با سموم مجاز و مناسب به عنوان یکی از تاکتیک‌های پیشگیری و کنترل این بیماری و کاهش جمعیت کنه‌ها بسیار ضروری است اما موارد دیگری مانند منع کشتار دام در خارج از فضـای کشتارگاه ، اجتناب از عادت پرخطر نظیر له کردن کنه‌ها توسط دامداران ، شیردوشان ، پشم‌چینان و منع کشتار دام بدون استفاده از تجهیزات و لوازم ایمنی و حفاظت کننده در پیشگیری از این بیماری مهم است.