جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

خطر آتش سوزی مراتع خلخال را تهدید می‌کند - خبر

 

 

خطر آتش سوزی مراتع خلخال را تهدید می‌کند

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خلخال گفت: با گرم شدن دمای هوا خطر آتش‌سوزی مراتع خلخال را تهدید می‌کند.

خطر آتش سوزی مراتع خلخال را تهدید می‌کند

عباس جعفرزاده اظهار کرد: شهرستان خلخال 222 هزار هکتار مراتع را در خود جای  داده که نیازمند توجه مردم، گردشگران و اهالی شهرستان خلخال برای حفظ آن از آتش‌سوزی است.

وی گفت: امسال به علت بارندگی زیاد میزان رویش و پوشش گیاهی در منطقه خلخال در بالاترین حد خود بوده و نیازمند اهمیت دهی مردم به حفظ مراتع و جنگل‌های خلخال است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خلخال یادآور شد: بیش از 80 درصد جنگل‌های استان اردبیل در شهرستان خلخال  واقع شده و به لحاظ اهمیت جنگل و حفظ پوشش گیاهی برای جلوگیری از فرسایش خاک و جلوگیری از سیلاب امسال با برنامه‌ریزی دو تانکر 30 هزار لیتر آب در جنگل کندرق و ایستگاه تحقیقات خلخال و جنگل‌های روستای نوده بخش خورش رستم استقرار یافته تا در موقع بحران با حضور سریع آتش‌نشانان دیگر نیاز به برگشت خودروهای آتش‌نشانی به سطح شهر و پرکردن  مخازن نباشد.

جعفرزاده در پاسخ به این سوال که  آیا امداد هوایی برای مهار آتش در استان وجود دارد یا نه گفت: امکان کمک‌گیری از امداد هوایی در آتش سوزی جنگل‌ها فقط در استان آذربایجان شرقی امکان پذیر بوده و تمامی استان‌های شمال غرب کشور از این مجموعه حساب شده و در موقع بحران باید از طریق استان آذربایجان شرقی کمک و امداد هوایی برای مهار آتش با بالگرد استفاده کنند.

وی از کلیه هموطنان، گردشگران  و اهالی شهرستان خلخال خواست تا در هنگام تهیه آتش در مراتع حتما از خاموش شدن آتش مطمئن شوند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خلخال یادآور شد: با آتش‌سوزی در مراتع علاوه بر از بین رفتن مراتع زندگی حیات  وحش شهرستان خلخال نیز به خطر می‌افتد که علاوه بر آن نیز رویه اولیه خاک نیز متوجه خطراتی از جمله از بین رفتن حاصلخیزی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، جعفرزاده با تقدیر از مسؤولان شهرستان خلخال گفت: نیازمندی‌های شهرستان برای مقابله با آتش‌سوزی در مراتع وسیع اعلام شده  و با عنایت فرمانداری شهرستان این مشکلات احصا و برنامه‌ریزی برای حل آنان در برنامه فرمانداری خلخال است.