رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

خشکسالی و ضرورت صرفه جویی - خبر

 

 

خشکسالی و ضرورت صرفه جویی

همه ساله با آمدن فصل گرما ، مصرف آب و برق در کشور افزایش می یابد. امسال که بخشهای زیادی از استان با مشکل کم آبی مواجه شده ، صرفه جویی در مصرف آب و برق اهمیت بیشتری پیدا کرده است. نگاه روز امروز به این موضوع پرداخته است.

 

 خشکسالی و ضرورت صرفه جویی در مصرف آب وبرق     خشکسالی و ضرورت صرفه جویی در مصرف آب وبرق  خشکسالی و ضرورت صرفه جویی در مصرف آب وبرق  خشکسالی و ضرورت صرفه جویی در مصرف آب وبرق    

 

چندی پیش مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از کاهش بارش‌ها در 19 استان کشور و از جمله استان اردبیل خبر داد.

کاهش نزولات آسمانی باعث کم شدن آب ذخیره شده در پشت سدها شده است و  از آنجا که بخش قابل توجهی از برق تولیدی از توربین های نصب شده در پشت سدها  تامین می شود ، احتمال کمبود برق نیز دور از ذهن نیست.

بنابراین با توجه به اینکه بیشترین افزایش مصرف برق در نیمه دوم مرداد و اوایل شهریور ماه و به ویژه در ساعات 11 تا 15 و 19 تا 23 اتفاق می افتد ، در صورت صرفه جویی نکردن از سوی مردم و دستگاههای اجرایی به احتمال قوی با محدودیت توزیع برق روبرو می شویم.

در این شرایط اگر الگوهای مصرف و توزیع اصلاح نشده و صرفه جویی در مصارف آب و برق خانگی، کشاورزی و صنعتی جدی گرفته نشود ، دستگاههای مسئول مجبور به جیره بندی آب و برق خواهند بود.

اگر چه می توان با راهکارهایی مثل حمایت از اجرای طرح های آبیاری قطره ای ، قطع آب مشترکان پرمصرف و جلوگیری از هدر رفت آب و برق در شبکه های توزیع ، مشکل کمبود آب و برق را در میان مدت و دراز مدت مدیریت کرد ، اما در کوتاه مدت از مردم و دستگاه های اجرایی انتظار می رود با عمل به صرفه جویی و خودداری از اسراف که یکی از تاکیدات دین مبین اسلام است ، دست به دست هم بدهند تا تابستان امسال با کمترین مشکل قطعی آب و برق سپری شود.

  منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل