جهش تولید | جمعه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۹

خسارت ۱۲ میلیارد ریالی برف و سرما به بخش پرورش ماهی خلخال - خبر

 

 

خسارت ۱۲ میلیارد ریالی برف و سرما به بخش پرورش ماهی خلخال

مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: بر اثر بارش برف سنگین و سرمای اخیر ۱۲ میلیارد ریال به استخر‌ها و مزارع پرورش ماهی این شهرستان خسارت وارد شده است.

خسارت ۱۲ میلیارد ریالی برف و سرما به بخش پرورش ماهی خلخال
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، علیزاده، مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: بارش‌های سنگین برف در  دهه آخر بهمن ماه موجب تلف شدن تعداد قابل توجهی از ماهیان در استخرهای پرورش ماهیان سردابی و آسیب به تاسیسات  مراکز پرورش ماهی در این شهرستان شده است .
 
او افزود: تنها در یک مرکز پرورش ماهی قزل‌آلا در مسیر راه دسترسی به تفرجگاه اندبیل که آب این مرکز پرورش ماهی و یک مرکز دیگر در پایین دست آن  از چشمه تفرجگاه تامین می‌شد بیش از هشت هزار عدد ماهی  تلف شده و بالغ بر ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال خسارت به بار آمده است .
 
 علیزاده با بیان اینکه ماهی قزل الا در دمای زیر ۶ درجه بالای صفر توانایی غذا خوردن را از دست می دهد افزود: کاهش دمای هوای در روزهای کولاک و پس از قطع بارش ها به ۳۰ درجه زیر صفر موجب افت قابل ملاحظه دمای آب و در مواردی موجب یخ بستن آب داخل استخرهای پرورش ماهی شده و همین امر عامل اصلی تلف شدن ماهیان  است .
 
مدیر جهاد کشاورزی خلخال با بیان اینکه  در اثر بارش برف سنگین، کولاک شدید و شدت سرمای هوا بالغ بر ۲۱۰ میلیارد ریال به بخش کشاوزی و دامی این شهرستان خسارت وارد شده،  گفت: پس از گذشت ۱۰ روز از بارش برف سنگین به سختی راه دسترسی به استخرها و مزارع پرورش ماهی بازگشایی و با فراهم شدن زمینه دسترسی کارشناسان اعزامی به این محلها وبازید از استخرهای پرورش ماهی میزان ریالی خسارت وارده برآورد شد.