جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

خرید و فروش طلا در فضای مجازی غیرقانونی است - خبر

 

 

خرید و فروش طلا در فضای مجازی غیرقانونی است

رئیس پلیس فتا استان اردبیل گفت: ارسال بدلیجات به جای طلا واقعی، نمونه‌ای از کلاهبرداری‌های مجرمان سایبری در فضای مجازی است.

خرید و فروش طلا در فضای مجازی غیرقانونی است

سرهنگ علی قهرمان طالع، رئیس پلیس فتا استان اردبیل گفت: ویژگی‌های خرید اینترنتی از جمله عدم حضور در محل، صرفه‌جویی در وقت و انرژی، انتخاب آزاد کالا و همچنین شرایط به وجود آمده به دلیل بیماری باعث شده است تا مردم زمان بیشتری را در خانه سپری کرده و برای تهیه اقلام مورد نیاز خود به خرید اینترنتی رو بیاورند؛ که این امر بهانه‌ای شده تا مجرمان سایبری از این فرصت برای کلاهبرداری از هم‌وطنان استفاده نمایند.

او افزود: از زمان شیوع ویروس کرونا پرونده‌های مختلفی در حوزه خریدهای آنلاین از جمله خرید و فروش طلا و سکه تشکیل شده که نشان‌گر فرصت‌طلبی مجرمان سایبری و کم‌توجهی کاربران به توصیه‌ها و هشدارهای پلیس فتا در زمینه خریدهای اینترنتی است.

رئیس پلیس فتا استان اردبیل گفت: نوسانات اخیر بازار طلا، کاهش مراجعات حضوری مردم و تعطیلی بازار باعث شد تا مجرمین سایبری با اعلام قیمت‌های خارج از عرف بازار و غیرواقعی در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها، کاربران اینترنتی را به روش‌های مختلف ازجمله ارسال بدلیجات به جای طلای واقعی، دریافت بیعانه و عدم پاسخگویی و … فریب داده و از آنان کلاهبرداری کنند.