جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

خام‌فروشی آفت توسعه اشتغال و اقتصاد اردبیل است - خبر

 

 

خام‌فروشی آفت توسعه اشتغال و اقتصاد اردبیل است

رئیس بنیاد نخبگان استان اردبیل گفت: همچنان بر این باوریم که خام‌فروشی آفت بزرگ توسعه اشتغال و اقتصاد استان اردبیل است که باید هر چه سریع‌تر این مانع و مشکل جدی با دیدگاه مناسب‌تر برطرف شود.

خام‌فروشی آفت توسعه اشتغال و اقتصاد اردبیل است

حسین شایقی صبح امروز در نشست با اعضای کمیته و کارگروه‌های تخصصی بنیاد ملی نخبگان در اردبیل اظهار کرد: در استان اردبیل در بخش‌های مختلف به ویژه تولید محصولات کشاورزی و فرآورده‌های متنوع آن همچنان گرفتار خام‌فروشی و عرضه محصولات به صورت فله‌ای بدون ارزش افزوده بیشتر هستیم که این خود بر گرفتاری‌ها و مشکلات بیکاری، رکود و عدم رشد قابل توجه کمک کرده است.

وی به راه‌اندازی سه کارگروه تخصصی بنیاد ملی نخبگان به صورت منطقه‌ای اشاره کرد و گفت: اولین کارگروه، کارگروه تقویت تولید عسل و فرآورده‌های آن است که اعضای این کارگروه تلاششان بر این است تا عسل سبلان را با برند مشخص بسته‌بندی کرده و نسبت به فروش آن اقدام کنند.

رئیس بنیاد نخبگان استان اردبیل ادامه داد: باید در قالب اتاق فکر راهکارهای اجرایی را در حوزه تبدیل عسل به فرآورده‌های متنوع را به عنوان یک راهبرد اساسی مورد توجه قرار دهیم که در همین زمینه هدف‌گذاری‌های مشخصی را نیز شاهد و ناظر هستیم.

شایقی دومین کارگروه تخصصی بنیاد را در حوزه گیاهان دارویی و فرآورده‌های آن اعلام کرد و افزود: یک سوم گیاهان دارویی تولیدی در این استان در رویشگاه‌های متنوع اردبیل تولید می‌شود اما به دلایل مختلف شاهد خام‌فروشی و مبادله فله‌ای این محصولات هستیم در حالی که اگر در بسته‌بندی مناسب همراه با فرآوری و اسانس‌گیری با برند مشخص این استان تدارک دیده شود زمینه صادرات آن بهتر از این فراهم خواهد آمد.

وی بیان کرد: در استان اردبیل باید شهرک تخصصی گیاهان دارویی راه‌اندازی شود تا در این شهرک محصولات متنوع گیاهان دارویی عمل‌‌آوری و نسبت به صادرات با کیفیت این محصولات همراه با ارزش افزوده بالا اقدام جدی و اساسی به انجام برسد.

رئیس بنیاد نخبگان استان اردبیل دیگر ظرفیت استان را ظرفیت آب‌درمانی‌ها و فواید بسیار زیاد آن در کاهش برخی از بیماری‌ها اعلام کرد و ادامه داد: کارگروه آب‌درمانی، محیط زیست و گردشگری است که در بنیاد ملی نخبگان اردبیل راه‌اندازی شده است

به گزارش خبرگزاری فارس، شایقی ضرورت راه‌اندازی کلینیک‌‌های درمانی را در این بخش همراه با توسعه فناوری‌های جدید یادآور شد و تصریح کرد: ما به مانند بسیاری از کشورهایی که از آب‌های گرم خود به صورت بهینه همراه با توان مضاعف استفاده می‌کنند می‌توانیم حرکت و اقدامات مطلوبی را همراه با تولید محصولات جدید در این بخش به انجام برسانیم.