رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

حمایت کمیته امداد از ۲۸ هزار خانوار اردبیلی - خبر

 

 

حمایت کمیته امداد از ۲۸ هزار خانوار اردبیلی

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان اردبیل گفت: ۲۸ هزار و ۷۳۳ خانوار در سطح استان اردبیل از خدمات حمایتی کمیته امداد بهره‌مند هستند.

حمایت کمیته امداد از ۲۸ هزار خانوار اردبیلی

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، حسین دشتی، مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل با اشاره به اینکه با توجه به وضعیت اقتصادی پیش آمده و لزوم حمایت هر چه بیشتر از اقشار بی‌بضاعت جامعه، 3 هزار و ۲۰۷ خانوار از ابتدای سال‌جاری تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل قرار گرفته‌اند، افزود: پذیرش مددجویان در هفت ماهه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه خود در سال گذشته ۱۲ درصد افزایش یافته است تا بتوانیم بخش قابل توجهی از نیازهای ضروری خانوار تحت حمایت و افراد نیازمند را برطرف کنیم.

وی با بیان اینکه خانوارهای نیازمند به دلیل فوت سرپرست، طلاق یا متارکه سرپرست، از کار افتادگی سرپرست، بیماری سرپرست و زندانی بودن سرپرست تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل قرار گرفته‌اند، افزود: امدادگران کمیته امداد استان اردبیل پس از بررسی‌های لازم و بر اساس ضوابط این نهاد و با توجه به اولویت‌بندی رسیدگی به خانوار مستمند جامعه، مددجویان را مورد پذیرش قرار داده‌اند.

مدیر کل کمیته امداد استان اردبیل با اعلام اینکه ۷۵۷ خانوار خودکفا شده نیز در هفت ماهه نخست سال‌جاری از چرخه حمایتی کمیته امداد استان اردبیل خارج شده‌اند،بیان کرد: مددجویان پس از دریافت تسهیلات اشتغال و خودکفایی، کمک‌ هزینه‌های ازدواج، خرید یا ساخت مسکن، دریافت خدمات اثربخش معاضدت حقوقی، بهره‌مندی از مزایای طرح اکرام ایتام و محسنین، اشتغال به کار سرپرست یا اعضای خانوار از چرخه حمایتی کمیته امداد خارج می‌شوند.

دشتی با بیان اینکه هم‌اکنون ۲۸ هزار و ۷۳۳ خانوار در قالب ۵۱ هزار نفر تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل هستند، اعلام کرد: کمیته امداد با یاری خیران اردبیلی می‌کوشد بخش مهمی از نیازهای ضروری خانوار تحت حمایت را برطرف کرده و مسیر توانمندسازی آنها را هموار کند.
وی با اشاره به اینکه خدمات فرهنگی، معیشتی و حمایتی به مددجویان تحت حمایت ارائه می‌شود تا با فراهم شدن زمینه‌های توانمندسازی، آنها بتوانند با تکیه بر توانایی‌های خود به استقلال اقتصادی دست یابند، بیان کرد: درصدد هستیم با ایجاد فرصت‌های شغلی پایدار برای خانوار تحت حمایت، آنها بتوانند با تکیه بر توانایی‌های خود به خودکفایی برسند.

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل با بیان اینکه ۴۶ درصد از مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل را افراد بالای۶۰ سال تشکیل می‌دهند، افزود: ۲۳ هزار و ۶۹۰ سالمند تحت حمایت این نهاد هستند که به علت کهولت سن قادر به انجام کار و فعالیت نیستند.

دشتی با اشاره به اینکه ۱۷ هزار و ۶۱۰ زن سرپرست خانوار تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل هستند، اعلام کرد: ۶۱ درصد از مددجویان تحت حمایت را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند که بیشترین خدمات کمیته امداد استان اردبیل نیز برای رفع مشکلات آنها و فرزندان‌شان ارائه می‌شود تا در آینده به افراد موفق تبدیل شوند.

وی با اعلام اینکه متاسفانه شرایط اقتصادی در سال‌جاری به گونه‌ای رقم خورد که با وجود افزایش سه برابری پرداخت مستمری به مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل، باز هم آنها از مشکلات بسیاری رنج می‌برند، گفت: گرچه در این زمینه هم راهکارهای مناسبی به کار گرفتیم تا مسائل خانوار تحت حمایت به حداقل برسد اما کمک‌های مردم استان اردبیل نیز موجب شد تا بار دیگر شادی و نشاط گرمابخش منازل مددجویان شود.

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل با اشاره به اینکه به دلیل بروز مشکلات متعدد اقتصادی برای اقشار آسیب‌پذیر جامعه، از سوی کمیته امداد تصمیمی اتخاذ شد تا تمامی مددجویان تحت حمایت و افراد نیازمند واجد شرایط که پشت دریافت خدمات قرار داشتند، از کمک‌های این نهاد بهره‌مند شوند، بیان کرد: هم‌اکنون هیچ مددجوی پشت نوبتی برای دریافت خدمات از کمیته امداد استان اردبیل وجود ندارد که امدادگران در تلاش هستند سایر نیازمندان را نیز از خدمات حمایتی این نهاد بهره‌مند کنند.

دشتی با بیان اینکه با وجود مشکلات اقتصادی، کمک‌های مردم استان اردبیل به کمیته امداد در هفت ماهه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه خود در سال ۹۶ با رشد ۳۷ درصدی روبه‌رو بوده است، افزود: خیران اردبیلی ۲۰ میلیارد تومان در هفت ماهه نخست سال ۹۷ به مددجویان تحت حمایت کمیته امداد کمک کرده‌اند که این امر موجب شد گام‌های بسیار بلندی برای تأمین نیازهای ضروری آنها برداشته شود.

وی با اشاره به اینکه حتی هجمه‌های دشمنان نیز نتوانست از حسن اعتماد مردم به این نهاد بکاهد، گفت: خدمتگزار مردم استان اردبیل هستیم تا بر اساس نیت و خواسته آنها کمک‌های مردمی را به دست نیازمندان برسانیم و شاهد افزایش بیش از پیش همبستگی اجتماعی در سطح جامعه باشیم.

مدیر کل کمیته امداد استان اردبیل با بیان اینکه مردم استان اردبیل با وجود اینکه خود نیز گرفتاری‌های بسیاری در زندگی دارند اما مددجویان کمیته امداد را فراموش نکرده‌اند، افزود: متاسفانه حجم نیازهای اساسی خانوار تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل رو به افزایش است که این نهاد با همکاری هر چه دستگاه‌های اجرایی و نیکوکاران می‌تواند شادی‌بخش قلب‌های ناآرام مددجویان باشد.