سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

حقوق عشایر از اراضی کشت و صنعت مغان تعیین تکلیف می‌شود - خبر

 

 

حقوق عشایر از اراضی کشت و صنعت مغان تعیین تکلیف می‌شود

استاندار اردبیل گفت: با پیگیری‌های مجدانه و برگزاری جلسات متعدد احقاق حق عشایر مغان از اراضی مازاد کشت و صنعت در آینده نزدیک تعیین تکلیف می‌شود.

حقوق عشایر از اراضی کشت و صنعت مغان تعیین تکلیف می‌شود

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان اکبر بهنام جو، استاندار اردبیل در دیدار با جمعی از عشایر مغان که به مناسبت هفته دولت گفت: اعتقاد دولت به غیرت و شجاعت و صداقت عشایر و اعتماد عشایر به تلاش و کوشش دولت یک ارتباط مکمل و دوسویه است.

او با بیان اینکه در هر هفته یک بار موضوع احقاق حق عشایر را در تهران پیگیری می‌کنیم افزود:این قضیه در چند وزارتخانه بطور مشترک در جریان است و در سال جاری بطور قطع تعیین و تکلیف می‌شود.

استاندار اردبیل در رابطه با واگذاری ۳هکتار از اراضی به عشایر گفت: پرونده این موضوع در کمیسیون مربوطه تصویب شده و برای صدور سند و تعیین تکلیف نهایی به جلسه هیئت دولت ارجاع می‌شود.

بهنام جو با اشاره به اینکه ۱۶ هزار هکتار اراضی کشت و صنعت در بررسی‌های اخیر مشخص شده است افزود: با پیگیری‌های انجام شده و برگزاری جلسات متعدد اقدامات خوبی انجام شده است و مرحله واگذاری ۱۶هزار هکتار در بین عشایر مغان که با مستندات در آینده نزدیک صورت می‌گیرد.

او اظهار کرد: هیچ حساسیتی مبنی بر واگذاری از طرف مالکان کشت و صنعت مغان و کشت و صنعت پارس وجود ندارد، اما روند قانونی باید طی شود.

استاندار اردبیل مغان را قطب کشاورزی برای تولید محصولات استراتژیک برشمرد و افزود: دولت به دشت وسیع مغان اعتقاد ویژه‌ای دارد و برای آب رسانی به هزار روستا بیش از ۵۰۰میلیارد تومان اعتبار و تسهیلات اختصاص یافته است و همچنین میلیارد‌ها تومان برای پایاب سد خدا آفرین هزینه شده است.

بهنام جو افزود: بزرگترین شهرک گلخانه‌ای کشور در کشت و صنعت مغان راه اندازی می‌شود و برای تامین گاز مورد نیاز این مجتمع خط دوم لوله گاز به پارس آباد شروع شده است.

او افزود: برای ایجاد کارخانه‌های صنایع تبدیلی کشاورزی و دامپروری یک سرمایه گذار ۶۰۰میلیارد تومان هزینه می‌کند.

استاندار اردبیل ادامه داد: هیچ موقع در صدد تضییع حقوق عشایر در مغان نیستیم بلکه بیشترین انرژی مجموعه استانداری برای آبادانی و عمران شمال استان صرف می‌شود.

بهنام جو افزود: هیچ نگرانی از بابت واگذاری اراضی وجود ندارد، اما باید روند قانونی در وزراتخانه‌ها و کمیسیون‌های مربوطه سپری شود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار اردبیل نیز گفت: هر آنچه که در اسناد و مستندات موجود است طبق قانون عمل می‌شود و در طول چهل سال گذشته حتی یک متر زمین از این محدود برای یک نفر سند صادر نشده است.

بهروز ندایی اظهار کرد: دولت محلی در راستای اصلاح واگذاری اراضی گام بر می‌دارد و کار‌ها باید بر اساس منطق و قانون پیشرفت و نتیجه داشته باشد.

او مساله واگذاری و تفکیک اراضی را پیچده و مبهم بر شمرد و گفت: و اینکه به ۱۴ روستای داخل محدوده زیرساخت ایجاد شده مبین به رسمیت و اثبات حقوق عشایر است.

معاون سیاسی و امنیتی و اجتماعی استاندار اردبیل از عشایر مغان خواست با حفظ آرامش و با طمنینه و صبر مطالبات خود را پیگیری کنند و تحت تاثیر تبلیغات و شایع پراکنی‌ها قرار نگیرند.

در این جلسه جمعی از اعضای شورا‌های روستا‌های محدوده کشت و صنعت مغان مشکلات خود را مطرح کردند