جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

حفظ و احیای هنرصنعت نمدمالی با حمایت از کارگاه‌های فعال در مشگین شهر - خبر

 

 

حفظ و احیای هنرصنعت نمدمالی با حمایت از کارگاه‌های فعال در مشگین شهر

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: با حمایت از کارگاه‌های فعال نمدمالی در شهرستان مشگین شهر و حل مشکلات آنها، تلاش می‌کنیم تا این هنرصنعت را حفظ و احیا کنیم.

حفظ و احیای هنرصنعت نمدمالی با حمایت از کارگاه‌های فعال در مشگین شهر
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، نادر فلاحی، مدیرکل‌ میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل در بازدید از کارگاه‌های نمدمالی مشگین‌شهر گفت: در حال حاضر 6 واحد نمدمالی در سطح شهرستان مشگین‌شهر فعال است و اقدام به تولید نمد می‌کنند.
 
او افزود: کارگاه‌های نمدمالی با استفاده از پشم‌های آماده نسبت به تولید پوشش نمدی آلاچیق‌ها و سایر ملزومات مانند نمدهای مخصوص زیرانداز و روانداز اقدام می‌کنند.
 
مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل با اشاره به برخی مسائل و مشکلات کارگاه‌های نمدمالی بیان کرد: در راستای حفظ و توسعه این هنرصنعت بومی منطقه تمام تلاش‌ها و حمایت از این قشر زحمت‌کش و تلاشگر به عمل خواهد آمد.
 
فلاحی ادامه داد: در فصل ییلاق و پس از پشم‌چینی گوسفندان توسط عشایر، این پشم‌ها در اختیار کارگاه‌های نمدمالی که در شهرستان مشگین‌شهر فعالیت می‌کنند، قرار داده می‌شود تا برای تهیه نمد مورد استفاده قرار گیرند.